Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

av Norfolklinetolle
#624822
Min baslåda går efter tomgången... kan ha stereon på o den fungerar normalt sen när ja stänger av stereon o så är fortfarande slutsteget igång och står bilen på tomgång så hör man att baslådan hänger med tomgången... testat byta slutsteg men de hjälper inte :(
Användarvisningsbild
av Variosboy
#625220
Försvinner missljudet om du drar ur signalkabeln ur steget? Om ja så är det den som tar med sig störningen in i steget. Nästa test är att ta ur signalkabeln ur huvudenheten. Försvinner missljudet då så är det huvudenheten som ställer till ljudet. Om det hörs missljud även med signalkabeln ute ur huvudenheten så är det kabeln som plockar upp störningen någonstans på vägen. Då kan det vara smart att dra den en annan väg, och går inte det kan man sätta ett filter på kabeln som gör att signalen är jordlyft.
Användarvisningsbild
av Blixnabb
#627443
Har varit med om att det är generatorn som alstrar ett liknande ljud.
Undrar om det var att diodbryggan var dålig eller något sådant som var förklaringen.
Prylarna flyttades mellan 2 identiska 945 or (förutom att den som inte lät hade gått 4000mil mer), i den ena så lät det medans i den andra gjorde det inte (samma jordpunkter och kabeldragning i båda)

Slänger in en fråga och hoppas att den[…]

230fk går snålt

Skulle tro det är 984 box jag har Ok, jag t[…]

Går ryckigt vid jämn lite gas

Hej! Har en Volvo V70 2009 med D4204T som har g&ar[…]

Nope, tar man BE nu så är högst[…]