Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

av Niccron
#185556
Kan någon tipsa mig om var och hur jag kopplar in en extra cig.uttag på min V70-2004? Cig.uttaget är ett vanligt löst externt som sitter på en sladd. Finns att köpa på Biltema m.fl.

Uttaget ska sitta någonstans till vänster om ratten så dolt som möjligt men lätt att koppla ur.

Undrar du varför? Jo, där ska jag koppla in strömsladden till GPS:en. GPSen ska dock gå att lätt ta med sig när man åker med någon annan, t.ex. hyrbil.

Är säkringslådan att föredra eller finns det bättre sätt?

Tacksam för goda idéer!
#185614
Beror lite på om du vill ha konstant ström på uttaget eller strömmen ska bara finnas där när tändningen är på. Gjorde den senare lösningen på min pappas V70 MY06.

Tog en kabel och kopplade in den på cig.uttaget i mittkonsollen (under radion mm). Med "kopplade in" menar jag att jag skarvade på en kabel bakom kontakten, så att cig.uttaget fortfarande är "ledigt". Kabeln drog jag sedan till säkringslådan som man kommer åt om man öppnar förardörren. Och här "gömde" jag det extra uttaget. Jord var inga problem att hitta där.
B200ft svårstartad

Har kollat och jag hittar bara en temp givare som […]

Vilken packbox ?

Tack så mycket för svaret. Glömde […]

Tror det kan vara svårt att komma åt a[…]

Rost vid gångjärn baklucka V60 2021

eftersom det är vitt så lägg lite […]