NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av 145r
#745981
Då har man en Volvo i vagnparken igen..efter några års uppehåll köpte sambon köpte en v50-05 väldigt basic men grymt fint skick och endast 8760mil på mätaren:-D....så vad är de vanligaste felen som uppstår
av dieselputte
#745988
Vilken motor har bilen? Många fel är ju relaterad till motormodell.

Gemensamma fel är väl mest kabelstammen i A-stolpen, hjullager, tändningslås, fel på givare i hydraulaggregatet för broms gör att man måste byta hela enheten för runt 10,000kr, microbrytare till bagageluckans lås,
, generatorer som ger upp, bränslevärmare som koksar igen (endast diesel). Kommer inte på nåt mer allmänt gemensamt, blir väl fler beroende på motortyp.
av dieselputte
#746089
145r skrev:2.4 140hk är det...
Jag har dieselmotor så jag kan inte bidra med några andra motorrelaterade fel. Använd sökfunktionen men det kan vara svårt att söka på bara 2.4 eftersom ordet blir för kort, men prova med att skriva 140hk utan mellanslag så kommer det upp en hel del trådar som du kan plöja igenom. :-)-)

De finns bara va ja sett viva performance, och d[…]

Service Subaru XV

Men det var ett "ruggigt" pris. Han &a[…]

Nya Volvo XC70 PHEV

Vad tror ni det blir för prisskillnad om man […]

Jag kör en 2016 och bytte mitt originalbatter[…]