NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Erik V
#303023
Gjorde värsta klantiga grejen idag, lämnade en stege som stod uppställd nära bilen obevakad ett litet ögonblick(fika), då plötsligt en kraftig vindby kom och blåste omkull stegen. Resultatet blev ett kraftigt jack/bula i a-stolpen på förarsidan. Suck!!

Nu brukar ju de flesta bulor gå att massera ut, men tekniken man använder brukar väl oftast gå ut på att man kan komma åt bakom plåten?
Så är det någon tror eller vet ifall det går att ågärda en bula på a-stolpen på något vettigt sätt, samt har tips på bra företag runt Uppsala - Stockholm?

Tack och hej.
av JK24T
#303059
Spackla, slipa, måla. A-stolpen innehåller en kraftig balk/rör och vad jag vet så går det inte att komma till bakifrån.
Åtdragningsmoment hjul

Jag har alltid dragit med 140 Nm. Men det verkar n[…]

Servicekostnad XC/C/EX/EC40

Subaru där det är rent fräck niv&a[…]

6000k till V70 som är lite mer backljusk&aum[…]

Osram Classic / Original eller Biltema Vill du […]