NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#906001
Har en V50 MY08 som har motorvärmare installerad. Dock finns det inget uttag i bilen för kupevärmare.

Har någon en siffra på vad det skulle kosta att sätta dit uttag? Jag tycker att det inte borde bli allt för dyrt eftersom det redan finns uttag i fronten och kabeln borde vara delvis dragen i motorrummet.
#916224
Du behöver inte köpa satsen på Volvo heller. Det finns två tillverkare, Defa och Calix. Reservdelsförsäljaren kan nog hjälpa dig ta reda på vilket fabrikat du har i bilen. Är det fabriksmonterat är det med största sannolikhet Calix.

Vill du inte ha ett fult eluttag fastskruvat i bilen finns det ett alternativ, en minikontakt som påminner om laddkabeln till en rakapparat. Nackdelen då är att du måste hålla dig till motorvärmartillverkarens egna kupévärmare. Inget fel i det förstås, dom är ändå oftast överlägsna sina konkurrenter.

Bild
240 b230f lh 2.4 impulsgivarsignal

Jag har bytt tändbox och bränslebox seda[…]

vill veta mera om v60 2013-2014

Hejsan jag letar ny bil och jag är sugen p&ar[…]

https://www.youtube.com/watch?v=iu9z5m78Szw