NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av euro0192
#903875
Hej alla på forumet!

Köpte en beggad S40 1.8f för ca en månad sedan. Är supernöjd med bilen, men den senaste veckan har det uppkommit ett missljud (tror det är från framvagnen) när man kommer upp i hastigheter över 50-60 km/h. Ljudkaraktären är lite liknande en damsugare och låter högre ju snabbare man kör. Dessutom när jag körde i 120 på motorvägen så började bilen rycka litegrann, men försvann konstigt nog när jag provade att gasa upp i 130, men dammsugarljudet är dock kvar fast vagt då ljudet tas upp av vägbullret.
Jag vet att detta inte beror på motorns höga varvtal, då jag provat att trycka ner kopplingen i dessa hastigheter, och ljudet bistår.

Stort tack på förhand för svar!
av euro0192
#904259
Okej. Upptäckte att en hjulbult var lös och skruvade fast den härom dagen. Ska ut och provköra senare idag för att se om det var orsaken.

Hjullager var en grej var en sak jag funderade på, men vad skulle det vara för plast under motorn? Är det någon typ av skyddshölje?
av Busken
#904311
Ja det sitter en täckplast under motorn nästan 1kvm stor brukar spricka eller tappa fäst skruvar, när man kör börjar det vibrera av fartvinden och du får ett Brrrrrr ljud beroende på fart.
av Miinan
#904340
Jag har en plastkåpa som sitter löst under höger bakdörr och när ja kommer upp i 30hm/h så börjar det och när ja ligger i 100km/h så låter det som en trummis har trumsolo där under. Går att lösa bara man hittar rätt "skruv" eller vad det nu är.
240 b230f lh 2.4 impulsgivarsignal

Jag har bytt tändbox och bränslebox seda[…]

https://www.youtube.com/watch?v=iu9z5m78Szw

Polestar 5

Är Polestar 5 och ES90 samma bil under skale[…]