NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#888372
Tänkte köpa en V50 (1,8 F bensin/etanol, i trafik 2009) och gjorde först ett Opus Biltest med e-diagnos, som gav mer frågor än svar eftersom det var en hel drös med elektroniska felkoder (besiktaren var väldigt kryptisk och ville inte säga mycket om vad det på klarspråk innebar). En stor verkstad hade gjort omfattande service för ett år sedan och på telefon nyss så sa de att de då även brukar nollställa elektroniska felmeddelanden så man vid nästa service ser om de kommer upp igen. Så det är rätt stor risk att de larm som ligger är mindre än ett år gamla.

Min undring är förstås om det är normalt med så många larm på mindre än ett år och om något av larmen är något att oroa sig för (risk för säkerhet eller plånbok) eller om det bara är att tuta och köra (köpa)? Jag skulle bli jätteglad om någon kunde göra mig lite klokare!

Bromssystem / ABS (System låsningsfria bromsar) BCM (Brake contr. Module) (Styrenhet bromssystem)

0109 SWM (rattmodul)

Krockskydd / Airbag SRS

0003 Varningslampa passagerar airbag (pga airbag urkopplad i och med bilbarnstol?)

Startspärr / Startspärr Diagnose (CEM)

8A09 Höger halvljus
8A12 Vänster halvljus
8C20 Dimljus bak

Övrig elektronik / Centralelektronik Diagnos CEM (Central elektronikstyrenhet (CEM))

8D06 Höger bromsljus
8D08 Vänster bromsljus
DD0C LIN-buss 3
6C13 Blockerat låsläge förardörr
6C14 Blockerat låsläge passagerardörr
6C08 Okänd felkod

Övrig elektronik / Passagerardörr PDM (Passagerardörrmodul)

DD10 Styrenhet

Övrig elektronik / Rattelektronik SWM (SWM (rattmodul))

0003 Strömställare helljus
0201 Rattvinkelgivare

Övrig elektronik / Servostyrning EPS (Elektrisk servostyrning)

0080 Rattvinkelgivare, felaktig signal Intermittent
#888630
Rattvinkelgivaren är den stora boven här , sitter integrerad I servorstyrningen (om bilen har en elektrisk) denna är dyr som faen (8000 kr ca) och detta kan ge en 2:a på bilprovningen då detta är en del av antisladdsystemet , dörrlåsmoduler kan också ställa till det kostnadsmässigt , kan vara en kabelhärva som börjar bli dålig. Det övriga är en massa felkoder på bla glödlampor som varit kassa. Jag hade prutat rejält på den bilen , dels är det en Flexifuel och dels har den felkoder på dyra delar.
#888735
Tack så mycket för svaren!

Om resten ser schysst ut och jag kan köpa den för 75000 (låter som helt ok pris), kan det då vara intressant eller är det för hög risk att även andra olustigheter gömmer sig bakom felkoderna? Olustigheter i större omfattning än en genomsnittlig V50 från 2008 som gått under 10 000 mil?
#888745
Det finns massor av felfria 1.8F för 75.000:- Ta en sådan istället eller kräv att allt åtgärdas innan köp.
Låg batterinivå Volvo V60

Har precis bytt batteriet, efter någon vecka[…]

Före 2021 när det nya infotainmentsystem[…]

"Limp home mode" ?

/quote] ADM finns, det fylldes på för c[…]

Hej! Har en Volvo V60 -15 som har gått 18 […]