NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av BoAllan
#988295
Hej, jag har en S40 årsmodell -04. Nu har det börjat tjuta från vacumpumpen och den blir het som f-n.
Finns det begangnade pumpar att tillgå. Har sökt på nätet men inte hittat någon
av Ulf13
#988362
Hej
Detta som du beskriver hände med fruns S40N-04 en gång för flera år sedan. Den blev också jättehet, men efter att den slutat gå, fungerade allt som vanligt igen, Det var som sagt för flera år sedan.Jag kommer inte ihåg om jag gjorde något speciellt som att koppla bort batteriet (?), eller slog av tändningen och slog på den igen , eller om jag bara knackade på den.
Mitt svar är därför ingen hjälp annat än möjligen att du kanske inte behöver byta den och detta är mer eller mindre en engångsföreteelse.
Jag skulle börja med att prata med en volovmekaniker som kanske har lite idéer om vad som hänt och hur du ska åtgärda felet.
Ulf

Givaren sitter fastskruvad på kontaktrulle[…]

Injektorer

Jag gjorde samma jobb på min V70. Behöv[…]

Airbag

Hur åtgärdar man det?

vill veta mera om v60 2013-2014

Det enda relativt säkra motorvalet är […]