NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Swdreamer
#834309
Hej!

Det är så att jag ska få min systers Volvo c70 2007 cab. Jag vill jätte gärna ändra radion på den till någon dvd liknande touch skärm. Men har hört från olika personer att det inte kommer att kunna starta bilen utan radion. Men några säger att det funkar om man gör de rätt. Hittade en kille på youtube som hade fixat de.

Men som sagt han säger inte hur han har gjort de, eftersom de så klart vill tjäna pengar. Har sökt efter instruktioner hur man går tillväga för att installera en sådan men det har tyvärr inte gått så bra. Min andra fråga är att jag vill gärna byta ut fartmätaren till något liknande som Volvo har på sina nya bilar tror att den kallas Volvo display active, vill ha den röda temat på bilen utan massa funktioner bara en enkel sådan som visar farten med en liknande design hade varit grymt. men tyvärr återigen så hittar jag inget hur man kan gå tillväga eller vad det finns att köpa som är liknande design liksom.


Önskar er all en trevlig dag!
av Swdreamer
#834320
Enligt han på Volvo så startar inte bilen när du tar ut radion och det är någon stöldsäker funktion som körs igång. hade jag vetat de så hade jag väl inte frågat här?

Jo men hur får man bort denna klädsel[…]

Recharge frågor

Har kollat led Volvo nu och enligt dom ger motor 2[…]

Att MG är kinesiskt har märkligt nog g&a[…]

Med B96 och en XC90 Recharge får jag inte dr[…]