NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#578195
Hej på er.

Våran hund slang å landade på sidan när han skulle ur bilen(bagagen) för någon vecka sedan. Idag så slant han men vi han ta emot honom. Det sitter ju ett lastskydd på stötfångaren men det är i typ hårdplast och ganska så halt (ingen friktion).

Någon som vet om det finns något annat lastskydd(gummi eller dyligt) att köpa å sätta dit som har högre friktion? Eller måste man tillverka något eget?
Om det finns, har ni något artikelnummer?


//Kensy
#578238
Tack för tipset man fanns "bara" smutsskydd. På våran äldre V70 som vi hade så fanns det som tillbehör. Satt ett gummiskydd på stötfångaren... Får åka till Bila i dagarna annars å kolla. I värsta fall får jag väl tillverka något... Vill ju inte att våran gamling skall skada sig när han skall ut ur bilen.
Maximal däckomkrets V60

Jag får 225/50R18 till 2173 mm omkrets, vil[…]

Appen offline igen

Min var offline en stund efter kl 10 idag. Kom ig&[…]

Idag fick jag nya fälgar, Draco 15" htt[…]

Volvo V70 2004 bensin 144hk efter koppling byte &a[…]