NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av whoppi
#545115
jumu01 skrev:
whoppi skrev:Måste bara tillägga att jag lånade en Audi A4 avant quattro 2010 års mod. med 170hk diesel på 2.0l.
Riktigt bra drag i denna maskin, och väldigt låg förbrukning på motorvägskörning 100-110km/h 0,53l/mil enl. färddator på 40mils körning.
å då är det 225/45-17 däck, fyrhjulsdrift och 170hk.
Och vad kostar den bilen med alla tillägg om man nu skulle se på en 2012??
Gjorde en beräkning med samma utrustning som Momentum classic "på ett ungefär" hamnade på 430 000 kr, då har jag inte tagit något överdådligt extra!
Man får nog en väldig rikligt utrustad Volvo och en massa pengar över och en mycket bättre verkstad med humana priser på köpet! :wink:
Då skulle en D4 med R-design vara ett fynd!
Jovisst är det en dyrare bil, det säger jag inget om.
Ville bara poängtera att mkt effekt och fyrhjulsdrift mm inte nödvändigtvis behöver dra så mycket mer bränsle.
Bensinpump till B27A 1978?

Det ser ut som om det är någon sammanbl[…]

Såhär står det när jag googl[…]

installera dragkrok

ok, tack för det! Kollade lite mer på […]

nackdelar med Running Boards

I tillbehörsbroschyren står det fö[…]