NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av sand3rs
#196831
Som rubriken avslöjar är jag intresserad av att byta upp mig till en C30 t5 (har en peugeot 207 cc idag). Jag skulle vara tacksam för råd och tankar från er om ett sådant köp och saker som jag bör tänka på.
Jag ska åka och titta på en 07 summun som med 200 mil på mätaren och gått som demobil. Pris innan diskussion är 230000kr. Hur tycker ni att detta låter.
Har en del "ångestkänslor" över ett sådant köp och vill gärna veta hur t5orna är och om de är värda de extra pengarna i inköp, försäkring skatt och bensin. Har velat ha en sådan sen den kom men har först idag råd att skaffa mig en.
Jag tar tacksamt emot alla era tankar och insikter i denna fråga så berätta gärna.

Lånar denna tråd då även ja[…]

Viktskillnad 740/940

Min 745 -88B GLT 16V med all utrustning som fanns […]

Går det köpa färdigpackade fr&arin[…]

Har en gammal Haynes bok. Där står hur […]