NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Har du haft problem med bilen efter trimmning?

JA
5
28%
NEJ
13
72%
#182193
Man e ju alltid sugen på att få ut lite mer effekt ur bilen men vet av egen erfarenhet att det kan innebära problem.
Jag hade tidigare en S60 2.4T med BSR chip 252hk/410nm.
Hade dessa felen på bilen efter trimmning etm-modul (elektroniskt gasspjäll) som havererat, luftmassemätare som lagt av, läckt bromsvätska från hydrauliken till kopplingen.
Alla dessa felen hände inom ett år efter att bilen trimmats. om de verkligen beror på trimmningen vågar jag inte svara på?

Har du haft fel på din bil som du misstänker har med trimmningen att göra?
#182763
Inget av felen du räknar upp tycker jag har med trimmningen att göra.Det är ju saker som tyvärr kan inträffa på volvo i standard utförande
Kopplings hydralik läckage har ju inte med effektökningen att göra det ända som kan ha med kopplingen att göra är att den slits ut fortare om man inte är försiktig om den när man "drar på".
Dagens Blocket Bilar.

Import 28 ägare nja är nog ingen lysande[…]

Internet I bilen

Ursäkta min ovetskap men är det standard[…]

Elpriset

Då va maj avklarad. IMG_0599.jpeg

Lite "service" på bilen! Fick p&a[…]