NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av V50Nilsson
#1351058
Hej på er
Igår när jag skulle koppla släpet fick jag inte in stickkontakten tillräckligt långt i dosan i bilen. Det gick inte att vrida runt och "låsa" släpvagnskontakten. Inga lampor på släpen fungerade.
Efter lite letande så konstaterade jag att "insatsen" i dosan i bilens kontakt, det sitter en svart plastbit med 13 hål i,
har börjat krypa ut. Förmodligen en bit för varje gång jag drar ut släpvangskontakten. Följden blir att släpvagnskontakten kommer inte tillräckligt långt in för att det ska gå att vrida/låsa den.
Frågan är om det är någon annan som har samma problem och i så fall, är det bara att försöka trycka in plastbiten igen? Är rädd att jag förstör något.
Jag trodde att denna satt fast så att den inte kan krypa ut av sig själv.
Bromsrör höger fram

Det är förmodligen koningen som inte bli[…]

Vad är det för värmare inkopplad, […]

Vår belysning har kommit tillbaka efter den […]

Nej jag har bockat i fartkameravarning. Hål[…]