NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av ThomasT
#1030692
hanseman skrev:Tack för alla svar! Slog till på en 1.8f och är riktigt nöjd!
:-)-)

Efter 6 år med en 1.8F tycker jag definitivt att de har ett oförtjänt dåligt rykte.

.
Användarvisningsbild
av W.A.P.E.
#1031536
Varvar man på den tunna häcken till motor får den nästan lite GTi karaktär, om än slött
#1032991
Efter nyår blir det ren förlust att tanka E85, då skatten höjs. Med E85 kommer de flesta få en bränslekostnad på ca 15 kr per mil. Detta enligt media

Det är nog inget fel på 1,8 F eller 2,0 F, men om man kör den på bensin tjänar man några kronor per mil i bränslekostnad, då de drar mindre på bensin.

Mvh Ronnie
#1033161
Har du någonsin haft problem med att du slitet ut någon motor? Jag tror inte det är så vanligt, däremot så TROR jag att de små motorerna får använda kopplingen på ett mer ogynnsamt sätt vid start från noll. Jag har märkt detta på min 1.6D. Om det blir samma på bensinarna vet jag inte men jag tror inte du sliter ut en motor.

Bokat service såhär en månad i f&[…]

XC70 D4 Brusten multirem.

Hej. Då har även min bil råkat u[…]

Byte krossad framruta 244 1975

Tack för utförligt svar! Att limma prydn[…]

Visa din semesterbil(d)

När det inte är någon semester inp[…]