Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#435329
Jag hade tidigare grymtat en aning åt min bils bränsleförbrukning, speciellt under vinterhalvåret. Men nu inser jag att min -08 V70 2,4d aut trots allt inte är så törstig!
Körde nyss en -09 Renault laguna dci aut, och den var avsevärt törstigare än V70n!
Och detta med en fjuttig tvåliters fyra på 150 hk.
Det verkar som dieslarna blir törstigare för varje ny generation som kommer, oavsett vad den lögnaktiga reklamen säger!
Så mitt snitt på 0.72 under de sista 11 månaderna verkar inte vara så dåligt.
Speciellt inte med tanke på en konstant brummande dieselvärmare hela vintern..

Någon fler som reflekterat över detta?
#436862
Ne man ska inte klaga på förbrukningen på Volvo bilarna... stora bilar, men drar inte så mycket som man kan tro... På min färdator står de att den drar runt 0.76/mil på landsväg när man kör lugnt o kompisens Renault Clio va på 0.72/milen, då körde vi lugnt o skulle kolla skillnaden på förbrukningen, så Volvo e inte så törstiga enligt mig iaf...
#436870
Nja, inte direkt energislukande med tanke på dessa många gånger femcylindriga motorer beroende på vilka årtal vi nu tänker på.Men idag finns det ju bilar med betydligt större motorer med mer effekt som inte drar en droppe mer men det är väl så utvecklingen ser ut i dessa bränslebesparande tider som tur är.Varför Volvos femcylindriga motorer däremot drog mer mellan 97 - 99 jämfört med en tidig -92 är för mig fortfarande en gåta.Jag kommer längre med min 850 GLT automatare - 92 än jag gör med min S70 manuell !?.Helt obegripligt vilket jag även hört andra säga om dessa modeller mellan 97 - 99 oavsett vilka fantastiska siffror färddatorn i S70 bilen än presenterar för stunden.
Senast redigerad av 1 nolimits, redigerad totalt 0 gånger.
#436912
XC90_Executive skrev:Just nu kör jag min XC60 D5 awd R-design (20") aut Polestar (långt namn) på 1,3l/mil :oops: Grymt tung gasfot och 95% stadskörning, 5% snabb motorvägskörning. Det kostar att ligga på topp! :wink: :lol:
Hur mycket gör R-design för förbrukningen? :wink:
#436953
nolimits skrev:Nja, inte direkt energislukande med tanke på dessa många gånger femcylindriga motorer beroende på vilka årtal vi nu tänker på.Men idag finns det ju bilar med betydligt större motorer med mer effekt som inte drar en droppe mer men det är väl så utvecklingen ser ut i dessa bränslebesparande tider som tur är.Varför Volvos femcylindriga motorer däremot drog mer mellan 97 - 99 jämfört med en tidig -92 är för mig fortfarande en gåta.Jag kommer längre med min 850 GLT automatare - 92 än jag gör med min S70 manuell !?.Helt obegripligt vilket jag även hört andra säga om dessa modeller mellan 97 - 99 oavsett vilka fantastiska siffror färddatorn i S70 bilen än presenterar för stunden.

Det kan ha med avgaskraven att göra. Varje skärpning av kraven gör det svårare att få ner förbrukningen. Din 92'a är förmodligen en Euro1 motor medan S70'n är Euro3.

http://en.wikipedia.org/wiki/European_e ... _standards

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Petrol.png
#437003
Variosboy skrev:
XC90_Executive skrev:Just nu kör jag min XC60 D5 awd R-design (20") aut Polestar (långt namn) på 1,3l/mil :oops: Grymt tung gasfot och 95% stadskörning, 5% snabb motorvägskörning. Det kostar att ligga på topp! :wink: :lol:
Hur mycket gör R-design för förbrukningen? :wink:
:lol:
#437013
Variosboy skrev:
XC90_Executive skrev:Just nu kör jag min XC60 D5 awd R-design (20") aut Polestar (långt namn) på 1,3l/mil :oops: Grymt tung gasfot och 95% stadskörning, 5% snabb motorvägskörning. Det kostar att ligga på topp! :wink: :lol:
Hur mycket gör R-design för förbrukningen? :wink:

Vet inte hur det är med dig men själv tenderar jag att få desto tyngre gasfot ju mer man känner av vägen ;)
Blir ju så mycket roligare i kurvorna så :mrgreen:
#437101
Det har ju med körstilen att göra, inte bilen (förutom de större däcken så klart). Som att säga att bilen drar mer för den har sportsäten och sportratt :wink:
Men jag håller med om att om man har lite sportigare attribut så kör man lite mer aggressivt :twisted: Och jag tvivlar inte på att din XC60 är skoj att köra (D)

Nej, den är i mässing och sitter cirka 5[…]

Mjaa det kan vara vanskligt att lyfta i det tr&ari[…]

https://x.com/lovecarindustry/status/192550084999[…]

Det blir sanslöst bra, väl värt pen[…]