Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#212170
Hej gott folk,
Vet inte om detta är rätt forum men....

Läste en mycket intressant artikel i fredagens DI där man från Volvo håll (Ford) säger att Volvo ska överge tanken på att vara en premiumbil och istället fokusera på det man är bra på, att bygga pålitliga familjebilar!!!
Nu ska man inte längre se BMW och Mercedes som sina huvudkonkurenter, den nya konkurenten är istället VW.

Tycker personligen att detta låter som en ganska så vettig väg att gå, då det är såååå svårt att slå sig in bland de riktiga premiumtillverkarna, (och Volvo har väl om sanningen ska fram inte varit speciellt duktiga på att ge oss ägare premiumkänsla).

Nu ska bara någon från designavdelningen få sitt sista lönekuvert så kanske vi kan få se en riktig storsäljare igen.

:mrgreen:

Synpunkter, tankar, ideer?
av dali
#212201
Känns väl som att Volvos senaste generationer egentligen hela tiden varit på samma nivå som VW. Tittar på man på byggkvalitet, driftsäkerhet och känsla i inredning mm så är en Passat och en V70 ganska likvärdiga. Sannolikt kommer Ford/Volvo att bli som VW/Audi ... under skalet är de i princip identiska, men med lite mer vågad design och mer inriktat på inredningskvalitet på "premium"-märket.

Audi har dock gjort en ordentlig uppryckning vad gäller driftsäkerhet och kvalitet på de senaste generationerna, så man känner nog att prisskillnaden mot en VW är mer motiverad än mellan Ford och Volvo. Volvo har tyvärr gått i motsatt riktning, vilket visat sig i försäljningen (även en ogynnsam dollarkurs har påverkat).
#212473
Tråden hade kanske passat bättre i Allmän bildisskusion

Vet inte vilka Volvo ser som sina huvudkonkurrenter men kan man jämöra Volvo med BMW och Mercedes? De ligger väl ändå i en annan prisklass.
Nu har jag inte kollat upp prisnivåerna men ligger inte Audi lite högre i pris än Volvo?
#212636
Det som gör jämförelsen med Audi och BMW lite svår är att det känns som att modellerna inte riktigt matchar storleksmässigt. S40/V50 känns mindre än A4/3xx men samtidigt större än A3/1xx, S60 hamnar mellan A4-A6/3xx-5xx o.s.v. Men visst ligger Volvo lite lägre i pris än nämnda märken, och tur är väl det.

Jag tror att Volvo skulle må väldigt bra av att sikta in sig på att konkurrera med Volkswagen i första hand, inte minst i dagens läge när de tyska premiummärkena kör över Volvo inte minst när det gäller ny miljövänlig(are) teknik. Det gör väl iofs VW också men där är iaf andra egenskaper som kvalitetskänsla på en rimligare nivå sett till vad Volvo kan erbjuda, att jämföra känslan i min V50 med den i en A4 B7 blir bara löjligt, tyvärr.
#212720
Misstänker att skillnaden mellan "premium"-bilar och andra "vanliga" kommer att minska ganska kraftigt framöver och inriktningen handlar mer om miljö och säkerhet i framtiden, med en tilltalande design. Utöver dessa kommer det alltid finnas Porsche, Ferrari m.m.
Kör Volvo på sin tidiga linje med säkra familjebilar och får igång miljöbilarna ordentligt har vi en vinnare igen :idea:
#213158
Volvos paradgren har alltid varit "Säkerhet". Nu när praktiskt taget alla märken flaggar med hög säkerhet är grenen omöjlig att vinna.

Volvo borde satsa stenhårt på enrgisnåla - och säkra - bilar.
Det man gjort senaste tiden är att försöka mäta sig med övermäktigt motstånd i en gren som Volvo aldrig kommer att förknippas med.

Alltså bort med yuppiesarna ur företaget och in med nytänkare. Börja med att skrota F-motorerna och satsa på el- och möjligen åter på biogasmotorer.

Oj, det var ju ungefär vad Phantom skrev. Nåja.
#213168
Håller med om att det inte vore fel med större satsning på snålare motorer och framförallt något bra elbilsalternativ. Men detta med att man skall överge "premiumsegmentet" vet jag inte. Visst jag tycker inte att man bör satsa på Mercedes och BMW-nivå men tycker inte det är fel med att försöka hålla en hög kvalitékänsla. Det vore tråkigt om man la sig i nivå med tex Skoda.
#213248
Volvo har inte möjlighet att konkurrera i "billiga" segment, vinsten per bil är för liten för de små volymerna Volvo har möjlighet att tillverka.
Skulle man ge sig in i det segmentet så skulle Volvo på allvar bara vara ett märke i Fordkoncernen, med tillverkning även i Fordfabriker. Det behövs de större marginalerna som genereras i premiumsegmentet om Volvo inte bara skall vara en Ford med andra dekaler. Men visst är det dags att se över t.ex motoralternativen med sikte på att ta marknad i miljöbilssegmentet.

/Thomas
Motorhaveri s60 2.4T

Är det kugghjulet på kamaxeln som sakna[…]

Vi har Opus här i byn som gärna vill ha […]

Tjenare! Fråga inte hur, men har råkat[…]

Den stora annons-tråden

Undrar hur många mil man kan pressa ur en M[…]