Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av lennarte
#954020
Lucif3r skrev:
Kloge skrev:Startar med tryckluft http://www.nyteknik.se/popular_teknik/t ... 884012.ece

Heh, inte bara att vrida om nyckeln och ut på havet direkt då :lol:
När jag gjorde "lumpen" (flottan) hade "vi" 2 st minsvepare (f.d fisketrålare i trä) som hade 2cyl. Skandia dieselmotorer (råoljemotorer från Lysekil). Båtarna var från början på -40 talet (ombyggda till minsvepare under kriget). Dom var utrustade med en "tillsats" så man kunde "gänga i" en patron (vet ej vad den innehöll) sedan kunde man starta den "på vanligt vis" med tryckluft utan att värma "tändkulan". Ibland hade luften läckt ut , då fick man ta till "plan B", Syrgastuben till gassvetsen, "sicken hj--a smäll" som Dynamit-Harry skulle sagt. Men den "gick igång, och det var ju det den skulle. Att "grejerna" bara höll. Sedan fick man kolla på svänghjuler att motorn gick år rätt håll, en "tändkulemotor" går lika bra åt båda hållen. Effekt på motorn, 35 hk vid 190 varv, tomgång c:a 45 varv.

Mvh
Lennart
Användarvisningsbild
av lennarte
#954087
Rådlös skrev:Det var helt säkert krut i dom patronerna
Sicken PANG-start på fisketuren. :roll:

Mvh
Lennart
Användarvisningsbild
av lennarte
#954354
För att återgå till vad tråden ursprungligen handlade om. Ett faaaaantastikt projekt. Om det ska definieras som en eller flera motorer kan kanske diskuteras läääänge, men jag tycker nog att gränsen går vid, sammankopplad till en lååång enhet, vevaxel och kamaxel. Att motorblock och (kanske framför allt) topplock är delade kan ju "kännas" normalt vi en så pass lång motor. Volvos 6-cylindriga dieselmotorer (lastbilar) när jag jobbade med sådant, var ju delade på mitten (3 cyl. var) och Scanias V8 hade ett topplock till varje cylinder. Så jag anser (ni behöver inte alls hålla med :lol:) att sammankopplad kamaxel och sammankopplad vevaxel, då är det en motor. På denna motor är kamaxelkåporna kvar, så jag misstänker att varje "delmotor" har "egen" kamaxel. Har inte hunnit titta på bildarkivet än.... :oops:
Lite onödigt vetande,
Bugatti byggde på -30-talet världens bästa och slitstarkaste racingmotor. En rak 3l 8 cyl. motor med enkel överliggande kamaxel och 3 ventiler per cylinder. Den gjöts i ett stycke hela motorn, det fanns alltså ingen delning mellan topplock och motorblock. Med den motorn vann Bugatti allt som gick att vinna på den tiden. Snacka om gjutteknik

Mvh
Lennart
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#954498
lennarte skrev:På denna motor är kamaxelkåporna kvar, så jag misstänker att varje "delmotor" har "egen" kamaxel. Har inte hunnit titta på bildarkivet än.... :oops:
Ja, det stämmer. Varje delmotor har sin egen drivning gällande kamrem osv, sen är veven bara skarvad/svetsad/whatever till nästa vev osv. Så medans veven kommer drivas som "en", så drivs kammarna fortfarande individuellt. Vad jag kunde se så har han dock bytt ut kamremmen mot kamkedjor
av Rådlös
#954546
Njaeeeäää. En B20 är ju en stötstångsmotor från början. Kamaxeln ligger nere alldeles över vevaxeln, ungefär. Men vid sidan om. Ungefär som mellanaxeln om vi skall jämföra med en B21/23. Kedjorna driver en gemensam lång axel under motorerna, så att varje 1/4 -del (för att inte prata om varje motor för sig. Han gillade inte sådant) driver axeln som går bakåt. Det finns lite förklaringar på det tänket också om man tar sig tid att läsa.
Bensinpump till B27A 1978?

Min erfarenhet av Volvo är att man ibland h[…]

ljudet av ett dött batteri?

Stämmer att det var så jag gjorde. Me[…]

Jordpunkt V70-12

Det var bilens manual jag menade. Se bild. Den har[…]

Hej, fyndade för ett år sedan en V70 10[…]