Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av semmelman
#782725
Först såg jag inte men när jag såg inredningen så tänkte jag på P1800 och det var väl på tiden att de tar upp den snyggaste Volvon och kanske bilen genom tiderna, P1800!!!

http://www.svd.se/naringsliv/motor/rida ... 464934.svd

Jag tyckte inte V40 blev helt bra baktill med en konkav vass form utan någon anledning även om den är hyggligt frän för övrigt men denna kan kanske bli nåt, tyvärr har jag inte sett den i helbild utan kostymnisse men det ser ju förhoppningsfullt ut, å när jag läste P1800 då utbrast jag: Äntligen! Men att de inte har gjort det tidigare? :shock:
av llesrof
#782764
Den var ju skitful ju! :shock: Kineserna kommer säkertvatt gilla den. De gillar ju sånt som är vräkigt och glittrar och med någon påklistrad retrokänsla.
av semmelman
#782779
Den är för plottrig inuti, för mycket, även om vissa saker ser coola ut men utsidan är som sagt lite svår att se helheten men man kan tro att den är snygg om man fyller i där kostymen står, påminner om Audi nånting kupé, om den baseras på P1800 tror jag på den. Det är en konceptbil så om det blir nåt av den så blir den nog lite mer nordisk avskalad. Å andra sidan om den säljer mera som vräkig så inget fel i det om det säljer, kan den ju va hur ful som helst. Våran smak är ju en liten marknad.
av SEpaket
#782782
Äh, det är ju en konceptbil så vitt jag förstår. När man drog skynket av bilen som skulle komma att bli S60 så började jag snegla på Mercedes istället då jag tyckte den var oerhört ful. Sedan kom S60 istället och den blir riktigt lyckad, tycker jag. Kommer nog bli en helt okej coupémodell av det där bygget också.
240 b230f lh 2.4 impulsgivarsignal

Kan tillägga att efter jag bytt tändspol[…]

Anliggande frambroms 740

Hej! Upplever att frambromsen känns lite anli[…]

installera dragkrok

Säkringen är en 40 A. J.case kallas type[…]

Nolla motor V70 D3

Jag brukar bara nolla efter original markeringarna[…]