Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av Malmstroem
#1200815
Jag har kört på en trottoarkant så att kanten på däcket blev uppskuret. Då var det rätt skönt med ett riktigt reservdäck.

Om det händer igen så blir det att ringa Volvo on Call. Det är inte direkt en katastrof, även om det medför mer trassel.

Jag har funderat på att skaffa ett nödreservhjul och lägga i, men kommit fram till att jag avstår. Nästan 30 år med körkort och rätt många mil körda så har jag behövt ett riktigt reservhjul en gång.
Användarvisningsbild
av MartinS
#1200854
För att få plats med reservhjul i V40 måste man ha det höga bagagerumsgolvet, därför skippade jag det när jag beställde min V40, föredrog större bagage än ett reservhjul.
Användarvisningsbild
av SvenB
#1200857
MartinS skrev:För att få plats med reservhjul i V40 måste man ha det höga bagagerumsgolvet, därför skippade jag det när jag beställde min V40, föredrog större bagage än ett reservhjul.
Det förklarar saken. För det hjul "fjohan82" länkar till från Bildelsbasen, ser ut som mitt.
Läckage av glykol, V70 D2

Hej, Har en V70 med D2-motor från 2013 som […]

Jag gjorde vad jag borde ha gjort tidigare och let[…]

Trasig ABS givare, men var?

Läs ut felkoden så får du svaret[…]

EDC16C31 185hk D5244T4

Hej. Mitt första inlägg. Jag har alltid […]