Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#1127500
volvotomas skrev:
SBergdahl skrev:Osram och Philips är låsta av specifikationen så inga av deras lampor får vara mer än marginellt starkare än vanliga.

De du länkar är mest bara blåare.

Har du gamla lampor kommer även nya standardlampor vara märkbart starkare då de blir sämre med tiden.
Sidan jag länkade till står det ju så här: Lampan ger inget blått ljus men har en extrem vit ljusbild stämmer inte det då.
Men den här sidan står det att det 6000k på likadan lampa vad ska man lita på: https://www.lichtex.de/xenon-leuchtmitt ... /a-662504/ det kanske är en nyare modell det står mera blått på den.
#1127670
Lucif3r, jo tekniskt sett har det varit så med billampor. Det har inte gått att få lampor med för högt Kelvintal CE-märkta. Det verkar dock som att det blivit mildare med det. Visserligen är det en helt annan teknik men LED-lamporna som sitter hos vissa tillverkare t.ex. Marcedes-Benz är väldigt nära blå färg. I vissa vinklar nästan polisblåa. Hur de fått det godkänt är för mig en gåta men de har väll lobbat bra för våra EU-parlamentariker :D

Generellt sett så har man sämre ljus vid fuktig vägbana desto högre Kelvintal man har på lamporna. 4300k är lagom och bäst. 5000k är OK. 6000k är inget jag skulle trivas med.

Skickat från min ALE-L21 via Tapatalk
#1127674
Jo, LED speciellt brukar ligga på 6000k, dels för att det är billigare att tillverka och dels för att det enklare. LED i sin grund är naturligt blåa.

4300k, 5000k, 6000k, det beror nog mycket på betraktarens ögon. Själv tycker jag och mina ögon väldigt bra om just 6000k, men mina ögon är lite knäppa också :)
Ta bort midjelist XC70

Ja jäklar, den videon ska man nog inte anv&au[…]

Välkommen ut i trafiken

Så var det fixat, tog inte många minut[…]

Då är du i gott sällskap. Vå[…]

Hade samma på min,var lilla batteriet som va[…]