Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Birger
#461465
Har en DIM som krånglar. Alla mätare, belysningen och en del kontrollampor dör. Men helljus och bältesvarnare fungerar. När den vaknar igen finns felmeddelande "SRS service snarast".

Den funkar alltid vid kallstart men dör efter typ nåra minuter. Sen är den död mellan några minuter och upp till ca 1/2 timme. Vid varmstart fungerar den ibland och ibland inte. Har kopplat in två lampor på spänningsregulatorn i DIM, 12V och 5V finns där hela tiden. Lirkat på kontakten och letat efter kallödningar utan att hitta några. Nån som har några tips? ?:-/
Senast redigerad av 1 Birger, redigerad totalt 0 gånger.
av Toffelhjälten
#461793
Sällan jag brukar tänka att det är nog bäst att lämna in den till en volvo verkstad.
eller en verkstad med VIDA (volvos original avläsningsprogram).
Men det här känns som ett sådant fall, då man borde kunna konstatera ganska fort om det är DIm:en som är trasig eller om det beror på att den tappar CAN-nätet (behövs nog en lite djupare felsökning på din bil då detta inte är ett standard fel på XC90rna)
Lycka till och skriv gärna hur det gick när det är löst om du inte har några ytterliga frågor !! :)
av Birger
#462198
Känns lite som "walk over" att lämna till verkstad. Nån som vet vad som skiljer helljusindikatorn och bältesvarnaren från exempelvis blinkers, instrumentbelysning och mätarna? Olika drivkretsar? Olika Can-snören eller matas de via egen tråd från en annan enhet?

Jag har begränsad fattningsförmåga vad gäller elektronik, men det skulle kanske hjälpa med ett kopplingsschema av nåt slag. Nån som vet var det går att hitta? Det kanske inte är identiskt med V70 eller S80, men det är nog ganska likt.
av Birger
#463530
Fortfarande trasig, men lite nya tankar.

Hittat ett kopplingsschema. Enligt det så finns det trådar till DIM för 12V, jord, CAN in och CAN ut. Dessutom finns separata trådar för motorlampa, bromsvätskenivå och parkeringsbroms.

Både prylarna som är kopplade före DIM och efter DIM på CAN-bussen fungerar. Dessutom fungerar helljuslampan och bältesvarnaren, de måste ju gå på CAN för de har ingen egen tråd. Motorlampan fungerar men handbromslampan fungerar inte trots att den har en egen tråd. Därför tror jag att CAN fungerar även internt på DIM.

Om det inte är John Cleese som skrivit mjukvaran så tycker jag det verkar som ett hårdvaruglapp på DIM. Det blir nog till att riva ur och leta kallödningar igen någon dag. Hade varit skitbra med ett kretsschema på DIM. Någon som kan tipsa om var jag kan hitta ett?
av Bengt A
#463834
Birger! Jag har just fixat till mitt kombiinstrument på min XC70, med i princip samma symtom. Jag hade själv kollat alla lödningar osv utan att hitta nåt konstigt. Fick tips om http://www.obdtuning.se/ i Karlstad som har specialliserat sig på just dessa problem. Felet beror på "kallödningar" och att lödningarna påverkas av den kraftiga värmeutveckling som vissa komponenter ger. ODB tuning löder om ALLA pyttesmå lödningar (tar 2 timmar) och sedan fungerar allt perfekt igen. DE tar 2500 kr för detta (En ny DIM kostar 8000kr)
av Birger
#489564
Problemet är fixat :D
Plockade loss instrumentet, plockade isär plasten och skruvade bort mätarna. Sedan kopplade jag in kretskortet och satte på tändningen. Efter en stunds petande och klämmande hade jag lokaliserat glappet till ett område lite till vänster om den stora skalbaggen med många ben (CPU). Med hjälp av bra lödkolv, mikroskop och halvtaskig syn lödde jag om lödpunkterna som fanns i närheten. Nu funkar det.
Användarvisningsbild
av andreas 80
#489605
Visst känns det bra när man lyckas fixa det själv. Roligt att det fungerar nu.

Men du råkade inte ta några bilder? Det kan ju alltid vara bra för andra med liknande problem att veta vart man skall börja leta.
av Arnold
#490310
Birger skrev:Problemet är fixat :D
Plockade loss instrumentet, plockade isär plasten och skruvade bort mätarna. Sedan kopplade jag in kretskortet och satte på tändningen. Efter en stunds petande och klämmande hade jag lokaliserat glappet till ett område lite till vänster om den stora skalbaggen med många ben (CPU). Med hjälp av bra lödkolv, mikroskop och halvtaskig syn lödde jag om lödpunkterna som fanns i närheten. Nu funkar det.
Jag har problem med helljuslampan och bältesvarnaren.Tillförde du nytt lödtenn, eller smälte du bara de gamla lödningarna?

Tack för lyckönskningen, det börjar[…]

Vacuumsugning kan ju bli något kanske. G&aum[…]

Toppen ska efterdras kall, 50 - 100 mil om jag kom[…]

Volvo car UX

4.2. 13 e absolut inte viktigt för dig. Men f[…]