Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Brainy
#366779
Hej.

Jag vet hur mycket jag tycker bilen är värd men jag vill gärna höra lite fler åsikter :)

Bilen är en V70N -04 (uttagen mitten av augusti 2004) 2.4 170hk. Interiört är den rikligt utrustad med helskinn, panelinlägg, kromringar i instrumenteringen, orginal subwoofer m.m
Exteriört så har den väl inget mer än standard, ingen xenon, inga parkeringssensorer, ingen dragkrok osv.

11 000mil, fullservad, inlämnad på helrekond en gång per år sen ny. Samma ägare (mina föräldrar).

Hur mycket tycker ni denna är värd och hur mycket tycker ni at jag som minst ska få ut?

Pappa säger att han inte beställer en V70 II 2.4D för att han tror att han kommer få mindre än 100tkr för denna, hade han vetat att han fått minst 100tkr så säger han att han hade lagt en beställning direkt.

100 tkr tycker inte jag borde vara något problem, tycker snarare att han borde kunna få 120 tkr om han låter det ta sin lilla tid. Har han bråttom så får han väl sänka den till 100tkr.

Inbyte är inte aktuellt och han använder bilen dagligen så den nya bilen måste ha levererats innan han kan börja sälja denna.

/Anders
Användarvisningsbild
av wissel
#366788
Jag tror:
Utpris typ annons 115 000
han får tror jag 110 000
trycka på 1 ägare,
välservad o inga konstigheter typ klonk osv.
vad är gjort med bilen, typ bytt spindelleder mm.
ha alla papper i en mapp färdig när spekulant anländer typ Fakturor, Protokoll osv.
jag skulle vart fall köpa en sådan om jag hade pengarna för det priset o vara Glad.
Lycka till
8) Freddie
av Lövet
#366811
Jag har svårt att se att den skulle vara värd över 100k. I och med att det är en icke-facelift så kommer den att värderas och jämföras med betydligt äldre V70N. Det går alldeles utmärkt att få en V70 2.5T -05 för 120' så de pengarna kommer antagligen inte att bli aktuellt: http://www.blocket.se/sodermanland/Volv ... ?ca=11&w=3

Tittar man runt 100k så går det att få -05or 2.4 http://www.blocket.se/varmland/Volvo_V7 ... ?ca=11&w=3

Runt 80-90 är min gissning om bilen ska säljas någorlunda snabbt. Betänk att subwoofer, kromringar osv inte är värt något i pengar räknat men kan vara avgörande för om en viss köpare slår till. Helskinn drar upp värdet kanske 5000kr.

Bilpriser.se säger 92' som privatperson men då klassar de -04 som facelift vilket ju är felaktigt.
#366840
MRF:s prislista för kv 4 - 2009 anger 118 000 för en sådan bil. Antaget Business / Kinetic och fullgott skick, MRF-garanti, bra däck och service fixad.
Prislistan bygger på genomförda affärer så det är inte handlarnas prisförslag. Gissar att din pappa har rätt, uppskattningen 92 000 vid privatsälj är nog inte helt fel.

MEN, många V70 börjar rasa ihop vid 12000 mil, maskinskadeförsäkringen upphör vid 12000, oljepriset är på väg upp, fordonsskatten höjs 1 jan 2011. Det kan vara läge för ett byte till en bränslesnål diesel ändå när Volvo kör ett lämpligt erbjudande. I synnerhet om dina föräldrar tycker att V50 1.6D Drive är tillräckligt stor, fordonsskatt 0 kr de första fem åren med den bilen.

/Arne
av toge
#366945
Mitt tips 80 tkr om det är aut 85 tkr . Men när jag köpte ny i höstas så lyckades jag få 12000 över genom att spela ut handlarna mot varandra .
Sen ska man inte stirra sig blind på inbytespriset , det är ju faktiskt mellanpriset man betalar .
#366947
toge skrev:Mitt tips 80 tkr om det är aut 85 tkr . Men när jag köpte ny i höstas så lyckades jag få 12000 över genom att spela ut handlarna mot varandra .
Sen ska man inte stirra sig blind på inbytespriset , det är ju faktiskt mellanpriset man betalar .
Han skrev i inlägget att inbyte inte är aktuellt.
av Lövet
#366990
Diskutera värde kan man göra i all evighet egentligen. Finns alltid någon som köpt billigt eller sålt dyrt. Det enda som egentligen funkar är att skicka ut bilen på Blocket med en vettig annons och bra bilder. För 120 spänn når du 3.000.000 svenskar under en vecka.

Ringer det inte så är priset för högt. That's it.
Användarvisningsbild
av SvenB
#367007
Det finns en ny sida för bilannonser nu också http://www.bilgaraget.se som skall konkurrera med Blocket
Senast redigerad av 1 SvenB, redigerad totalt 0 gånger.
Filter i Aisin tf-71sc?

Hittade en film på youtube där man dela[…]

Är det nån som vågat prova Suba[…]

Hittade en gammal tråd där någon […]

Den bilen skulle jag personligen inte våga[…]