Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Big-pipe
#282571
Efter två felfria år var det dags för fel på bilen, Det började med att instrument belysningen plötsligt blinkade till skarpt ibland tex i gupp hmm det kan man ju leva med, någon vecka senare tänds flertalet varnings lampor man starar om bilen och dom slocknar men srs service erfodras instrument belysningen lyser ej ett lätt slag i panelen och det tänds hmm glapp. in på volvo släcker felkoden han vill lägga in ny mjukvara för jag tror han sa 1900:- neee den funkade ju förut,ett par dagar senare ballar allt ur instrumenen flipprar varnings lamporna blinkar sen död. Men som tur är funkar bältespåminnaren. men ibland i gupp funkar allt igen.
Kan man byta rakt av till en beg instument från skroten? i såfall hur och fixar volvo mätarställningen rätt? eller kan det vara något annat fel.
av Psyko
#282621
Big-pipe skrev:Kan man byta rakt av till en beg instument från skroten? i såfall hur och fixar volvo mätarställningen rätt? eller kan det vara något annat fel.
Nej, du kan inte rakt av byta till ett begagnat, du måste mjukvaruladda det begagnade.
I vissa fall kan ett begagnat fungera direkt men då kommer det från en bil som ligger inom
samma strukturvecka, dock måste man allafall ladda kombit för att slippa problem i framtiden
Dessutom kommer du att få mätarställningen det begagnade instrumentet har.
av Big-pipe
#282622
Ser ut att bli dyrt undrar om man vågar köpa ett beg då pajar det säkert efter en månad när garantin är slut :cry:
Är det någon som nyligen bytt och vet priset?
av Psyko
#282652
Big-pipe skrev:Ser ut att bli dyrt undrar om man vågar köpa ett beg då pajar det säkert efter en månad när garantin är slut :cry:
Är det någon som nyligen bytt och vet priset?
Jag skulle gissa på mellan 6-8000:-
Köper du ett nytt får du ett med kromringar :wink:
av Big-pipe
#282666
OK tur man får delbetala bilen skall in på fyrhjulsinställning också plus lite slit delar till framvagnen det får bli blodpudding ett tag framöver :wink:
av Psyko
#282766
Big-pipe skrev:OK tur man får delbetala bilen skall in på fyrhjulsinställning också plus lite slit delar till framvagnen det får bli blodpudding ett tag framöver :wink:
Inget fel med blodpudding :wink:
av Big-pipe
#283153
Huuu var in på volvo och lyssnade instrumentet kostade 7000:- plus uppdatering av mjukvara ca:1700:- plus arbete.
och dom sa att det inte går att köpa begagnat för det är gift men bilen den sitter i.Jag läste några andra trådar och fick uppfattningen att det skall gå att byta. Jag hittade ett instrument på demia från en -04 (min är -02) som hade gått 1000 mil mindre än min tror ni att det funkar det, svider ju ganska hårt med ca 10 000:- plus hjulinställningar mm.. :cry:
av Xotica
#283156
Big-pipe skrev:Huuu var in på volvo och lyssnade instrumentet kostade 7000:- plus uppdatering av mjukvara ca:1700:- plus arbete.
och dom sa att det inte går att köpa begagnat för det är gift men bilen den sitter i.Jag läste några andra trådar och fick uppfattningen att det skall gå att byta. Jag hittade ett instrument på demia från en -04 (min är -02) som hade gått 1000 mil mindre än min tror ni att det funkar det, svider ju ganska hårt med ca 10 000:- plus hjulinställningar mm.. :cry:

Hejsan!

Varför ska du byta ut dina instrument då det med största sannolikhet är ett glapp någonstans. Detta med krom ringar finns ju att köpa löst har jag för mej ifall man vill in och piffa upp. Vad menade du med att du var inne på volvo och lyssnade instrumentet ?
Skulle volvo ha 7000 plus upd av mjukvara samt arbetskostnad för en felsökning ? Ifall så är fallet så kan du prova att ringa runt till andra mindre verkstäder och höra vad de ska ha för en felsökning, speciellt då det mest troligt verkar vara ngn form av huvudströmkabel som verkar sitta lite dåligt i och med att det rör hela instrumentbrädan.
av Big-pipe
#283200
Hej
Jag menade att jag var in till volvoverkstaden och frågade vad instrumentet (dim) kostade och tillhörande arbete . Mekanikern sa vid förra felavläsningen att det troligtvis var instrumentet som var på väg att ge upp. Det se ut att bli dyrt om man inte kunde byta till ett begagnat.
Uppvärmda vindrutespolare.

Munstyckena på min XC70 var elvärmda me[…]

Initialt mjukvarubekymmer med laddningen men gener[…]

Har testat att byta stol, fungerar inte heller

Tack till er som åtminstone varit i nä[…]