Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1088609
Hej

Har en kärvande kol på höger bak (V70) som jag smörjde upp för några veckor sen. Märkte att hjulet inte snurrade ok vid däckbyte. Mätte upp tempen och höger bak bromsskiva var på ca 70 grader villket var ca 20C mer än de andra skivorna. Efter smörjning var tempen nere på samma antal grader på samtliga skivor.

Idag när jag var ute och körde (3 mil) mätte jag upp tempen på höger bak och då var tempen hör o häpna på ca 260C medans vänster bak var på 55C.
Nu har jag inget annat val än att byta oket så jag har några frågor eftersom det är första gången jag ska byta just ok, skivor och belägg har jag bytt tidigare så jag är inte helt nollad på just bromsar. :D

- Är det OK att byta på höger bak bara eller bör jag byta på vänster bak också??
- Behöver man köpa något annat än bromsok? Tittade lite online och har svårt att förstå om man får allt man behöver med ett bromsok.
Tex behöver man komplettera med styrlagersats och bromssadel? Vill inte stå där utan delar :)

Har tittat på detta tex som på bilden visar en sadel och vad ser ut som styrlagersats i en påse
http://www.bildelaronline24.se/trw/2184980
Medans detta bara visar ok: http://www.bildelaronline24.se/abs/7798067

- Vid demontering av det befintliga ska man trycka ner bromsen helt och låsa fast det för att undvika att all olja läcker ut?
- Behöver man lufta samtliga bromsar (bak o fram) vid okbyte på bakaxeln?
- Och en sista fråga, jag befinner mig 10 mil från hemmet där jag kan utföra bytet. Kan jag köra den sträckan med tanke på att värmeutvecklingen är så hög?

Tacksam för svar.
#1088655
Hej,
Nu var det förvisso en Saab jag bytte oken på, men när jag demonterade dessa låste jag inte fotbromsen eller liknande. Jag hade det nya oket i beredskap så när det gamla oket var loss satte jag tummen för bromsröret för att inte släppa ut vätska och sen satte jag fast det nya oket direkt. Var inte många droppar som rann ut. Innan jag började lossade jag på locket till påfyllningen för att hålla koll på nivån. Sen var det bara att öppna luftnippeln på det nya oket och låta det sakta fyllas (och under tiden hålla koll på nivån i bromsvätskebehållare och fylla vid behov). Jag behövde då bara lufta det bytta oket lite.
/Mattias
#1088832
davveh skrev:Säker på att det inte är handbromsen som kärvar?
Rätt säker. Bytte backarna för ett par månader sen. :D Varför jag tror på oket är för att jag såg att kolven inte åkte tillbaka när man släpte på fotbromsen. Efter att ha smörjt in under gummit på oket så började kolven "andas" efter att man tog bort trycket på fotbromsen.
#1088833
StefanN skrev:Det man ska tänka på om man bara byter ett ok är att det kan bli ojämn bromsverkan och då blir det nedslag på besiktning.
Jag byter alltid mina bromsar i par och då kan man ju passa på att byta bromsslangar och bromsvätska med om det inte är gjort nyligen.
Precis detta som jag är orolig för men om man byter på ett och har samma temputveckling på samtliga 4-hjul efter körning så borde det betyda att bromsverkan är hyfsad jämn för att klara en besiktning iaf?
#1093903
Lånar tråden o ställer en annan fråga

Bild
Såhär såg skivan ut vänster bak och den låg på


Nu borde jag egentligen bytt både skivor och klossar men jag satsade på att smörja upp nya klossar och kolven på insidan mellan gummi och kolv

Bild

Bild

Nu till frågan, varför var skivan så repig? kan de vara så att grus kommit i kläm mellan skivan och klossarna? Eller är det bara så att kolven kan ha kärvat? men de där reporna på skivan verkar ju som nått kommit ikläm typ grus, för klossarna är väl knappt utslitna dom gamla rostiga?

Bild

Bild
#1093944
Nu är det ju en äldre bil så jag personligen hade börjat med att byta endast ett ok, skiva och bromsbelägg.
Visst kan det ge lite ojämn bromsverkan men sbp har ju satt 20% om jag inte missminner mig, som det får diffa i bromsverkan.
Jag föreslår att du byter bromsslang, skiva, ok, belägg och kör. Det du kan göra är att riva ner andra sidan och smörja oket ordentligt och motionera kolven. Då har du gjort ditt bästa iallafall. Men det är som tidigare nämnts alltid bättre att byta parvis men då kostar det ju också dubbelt så mycket.
Carplay Trådlös adapter

Jag har haft denna i 2 år. med en xc40 MY21 […]

Jag försökte boka tid hos Bilia igå[…]

Felkoden är den jag skrev i trådens rub[…]

Kolla att luftförvärmningsspjället […]