- lör 18 mar 2006, 12:50
#34247
CarMan skrev:vid service så ingår ingen uppdattering.Men var kommer goodwill in då om man inte ens kollar upp om det finns eventuella uppdateringarna vid service? Tycker isf att goodwill åtagandet i samband med service låter lite underligt... Hur blir det om man åker ner och frågar om det finns någon uppdatering, kopplar in bilen och det visar sig att det inte finns. Vem står för den kostnaden?
men om kunden lämnar in bilen för ett fel så kan man ju kolla om det finns ny mjukvara om man nu mistänker att det kan hjälpa mot felet.
har du inte problem så behöver du inte uppdatera.
men en uppdatering är alldrig fel. det kan ju vara så att en uppdatering gör växlingarna bättre, nått som du inte hängt upp dig på men upplavar som positivt efteråt (bara ett exempel)
uppdatteringar som kan komma upp i samband med service kan vara sånna som den vi hadde på gamla S40, där gjordes en uppdatering på ECM för att dubbelmassa svänghjulet inte skulle paja. Så vist är det bra att serva på märkesverksta!
Renault Laguna Touring 3.0 V6 -02 nu :)