Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av RoadRage
#32768
Det ryktas om en förestående facelift för XC90, vilket kanske inte är så ovanligt.

Eftersom jag funderar på att skaffa en så undrar jag om det finns någon insider som tror sig veta lite om eventuella förändringar exteriört och interiört? Kanske lite länkar till bildmaterial och liknande?

Någon som vet?
Användarvisningsbild
av mane
#32775
En bild finnes på:
http://www.automotorsport.se/nyhetsmall ... sion=28779

Men det verkar inte vara några större skillnader exteriört. Möjligt att det blir det på interiören. Men de blir säkert inte heller så värst stora.
Den största förändring lär säkert bli att man trycker ner den nya Si6-motorn ifrån den nya S80n.
Användarvisningsbild
av RoadRage
#32778
mane skrev:Men det verkar inte vara några större skillnader exteriört.
Tack!
Låter bra!
Användarvisningsbild
av henka35
#32810
Hej

En bra sida för den här typen av info är:
http://www.vvspy.com

/Henrik
av Pebben
#33544
De saker som jag är säker på eftersom jag själv har sett dem och gjort utrustning till tillverkningen:

* Stötfångare fram och bak, ingen större skillnad men lite bredare "mittenhål" fram där kromlisten sitter på V8. Lite mer lackerade än idag. Rättare sagt de är lackerade i bilens färg, inte hela men delar av. idag är inget lackerat. Den består nu av 4st delar, en i mitten som lackas. En undre som inte lackas samt två sidor som inte heller lackas. Bilderna på den vinröda stämmer exakt med hur bilen kommer att se ut.
Den bakre skiljer ännu mindre, dimljusen är lika dock inte identiska. Men denna är numera tvådelad och kan därför lackas till hälften (den undre lackas).
* Framlamporna, formen är samma men "innehållet skiljer sig".
* Skärmbreddarna är numera också till drygt hälften lackerade i bilens färg, innan var de svarta. Lätta att byta om man vill, samma infästning till karossen. Även detta syns om bilden om du tittar noga.

Till dig som funderar att köpa skulle jag inte bry mig om faceliften så länge som du har tänkt att ha bilen ett tag. Om du däremot bara har tänkt att äga den ett år eller drygt det skall du helt klart vänta eftersom den "gamla" kommer att sjunka mer i värde. Men skall du ha den lite längre så är de exteriöra delarna inte våldsamt dyra att byta, med undantag av framlamporna (om priserna är samma som idag).
av para
#33572
Ytterbackspeglarna ser nya ut också. Blinkers i dem?
av Pebben
#33582
Japp det är det på förserien, men till skillnad från det övriga är jag inte säker på huruvida det blir kvar vid produktionsstart. Dock är det väl väldigt troligt.

Håller med om 21" 7-Open Spoke Matt Te[…]

Troligen en 2013 XC70, som hör hemma här[…]

Det är även nytt grönt packning p&a[…]

Ni som kör husvagn med eran XC 40, vilka husv[…]