- tor 26 jan 2006, 21:02
#28000
en lite fråga, di vet 4:a bilar som haft problem med låskistan, hur många känner du till som inte har haft problem?
umik skrev:Statistiken vad gäller 1 av 6 har problem blev lite fel.presis som jag sa, det är ofta låskistan som stular o inte dörrmodulen.
Det är tydligen 1 av 6 med "låsproblem" som har specifikt dörrmodulen
, resten gäller annat typ låskista, ledningar m.m.
Hur många totalt som från 2001 och framåt har "låsproblem" är oklart.
Men det är inga 25000 mil som alla har gått.
4 st V70 som jag känner till och som alla gått under 10000 mil har haft låskistproblem och min V70:s dörrmodul började strula vid 12000 mil.
Kampanjen som Volvo har visar också tydligt att det är problem för nästan nya bilar. Rabatt 100% upp till 2 år och 50% rabatt från 2 till 3 år.
Efter 3 år får man 0 % rabatt.
Eller kanske man ska säga att eftersom man får 100% rabatt upp till 2 år så är det inget fel på bilar max 2 år gamla ?
He he...både kinkig och tjurig är jag tydligen.
Tack för era svar.
Uppriktigt tack.
Jag visste inte och därför frågade jag.
Om man inte frågar så får man inget svar.
Tack igen !
en lite fråga, di vet 4:a bilar som haft problem med låskistan, hur många känner du till som inte har haft problem?