Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1408765
Hej!

Då har även min V70 fått problem med spjällhuset. Efter 45 000 mil så jag får vara nöjd. Alla de klassiska symptomen är där samt att jag har haft den inne på Volvo för felsökning och fått felet konstaterat. Felkoden är raderad och det enda symptomet som är kvar är att den varvar lite högt på tomgång vid start samt att "Motorservice erfodras" finns kvar i displayen.

Innan jag var inne på Volvo för felsökning så plockade jag loss spjällhuset och rengjorde det ordentligt och satte tillbaka det. Jag märkte dock att en skruv till spjällhuset saknas och är avbruten inne i motorn men packningen ser fin ut och bedömer att det "räcker" med tre skruvar tills jag tar mig tiden att borra ur och sätta in den fjärde.

ECM-9150 "Spjällägesgivare felaktig signal" (aktiv men går att radera) är felkoden.

Jag fick den nätta summan 8467:- som prisförslag för byte av spjällhus och omladdning av ETM osv... Varav 2700:- var arbetskostnad för bara själva bytet, något som tog mig tre minuter ungefär.

Min fråga är:

Kan jag byta ut bara de två spjällägesgivarna på spjällhuset och få det att fungera? Möjligtvis med en ny omladdning av ETM osv efteråt.
Det finns nya spjällägesgivare att köpa för några hundralappar. Huset är det inget fel på vad jag kan märka.

Eller är det "lika bra" att köpa ett bättre begagnat med Volvonummer: 36050564, byta det själv och låta Volvo uppdatera efteråt?

Bifogar bild på mitt spjällhus samt offerter från Volvo.

https://imgshare.io/image/dsc-0234.NYdVMq

https://imgshare.io/image/dsc-0233.NYd1Fg

Tacksam för svar eftersom jag har sökt igenom stor del av internet på jakt efter svar på min fråga men jag har ej hittat det någonstans.

Med vänlig hälsning,
Joakim
#1408806
Hej!
Prata kanske med Atech2? De renoverar spjällhus. De skickar ett renoverat som passar din bil enligt numret på spjällhuset, och så skickar du in ditt så renoverar de. Alt renoverar de ditt nuvarande. Tror det skulle kosta ca 3000 kr.. Räkna med att skicka det så kanske 3200 sammanlagt.. betydligt billigare.
#1408807
Håll dig borta från Volvos spjällhus, de kommer också att slitas ut och det finns ingen garanti att de klarar 45k :P
Kör själv med Atech2-renoverat sen många år tillbaka. Har ingen aning om man kan byta mot beröringsfria givare själv, det finns nog risk att det måste göras lite fler hemliga "fix" för att det ska fungera? ;-)
#1408822
Har själv bytt flera till kontaktlös sensor och det har fungerat bra.
Såklart måste man verkligen verifiera att det är sensorerna som strular. (det är kontaktbanorna i sensorn som brukar bli dåliga)
Det gör jag med Volvo Vida ETM-test.
#1408921
v70t4y2000 skrev:Har själv bytt flera till kontaktlös sensor och det har fungerat bra.
Såklart måste man verkligen verifiera att det är sensorerna som strular. (det är kontaktbanorna i sensorn som brukar bli dåliga)
Det gör jag med Volvo Vida ETM-test.
Felkoden är avläst av Bilia med deras VIDA-test, och enda felkoden de får fram är 9150. Jag har köpt ett bättre begagnat spjäll från Bildelsbasen som kommer i veckan. Skall prova att byta hela och därefter låta Volvo uppdatera ETM. Återkommer med resultat. Finns mycket pengar att spara in genom att bara byta sensorerna.
#1453626
Om du vill så kan du ju installera denna på den nya ETM https://www.ebay.com/itm/290916223350?h ... XQMXRQ8KrM

Dock så är det inte numret på spjället som avgör om du måste ladda om programvaran om jag förstått jonnype här på forumet. Utan vilken programvara ECU på bilen spjället kommer från som fanns. Sök igenom hans inlägg för mer info.
Mercedes EQB 300 4Matic 2023 Svart

Bilen var på service i tisdag inför &ar[…]

99% länkarmsbussningarna bak

De får inte ta ut någon avgift natteti[…]

Stefans 968

"Behöver" du navigation och vill ha[…]