Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1388690
Hejsan! Nu har jag ett väldigt konstigt problem med min s60 så tänkte att jag får vända mig hitåt.

Nu är det såhär att jag bytte nyligen länkarmarna fram på min s60 eftersom jag fick anmärkning om det på besiktningen. Nu har jag bytt dem men någonstans under processen har det hänt något med drivaxlarna eller växellådan som gör att den går konstigt. Om jag skulle försöka beskriva problemet så känns det som att hjulen snurrar som vanligt ett halvt eller kvarts varv innan det börjar bli trögt att snurra av någon anledning. Om man sedan fortsätter snurra låter det konstigt från växellådan typ klickar till och hela växellådan och motorn förflyttar sig. Lite som om drivaxeln skulle vara i fel position och typ bända växellådan uppåt.

Vi gjorde en utav länkarmarna en dag före den andra och då var problemet inte lika illa som dagen efter men verkar ändå ha funnits. Då släppte vi ner bilen på marken och ena sidan var högre än den andra men vi trodde det var fjädringen som varit upphissad för länge när vi sedan började backa föll bilen ner till normal höjd med ett högt pang ljud sedan när vi körde ut bilen på gatan och vände den kom det ett knäppande ljud lite då och då som vi nu inser liknar det ljudet växellådan gjorde dagen efter (då trodde vi bara det var den nya länkarmen som föll på plats).

Finns det en chans att vi kan ha drgit ur drivaxlarna och sen att de satt sig fel tilrätta när vi bytte länkarmarna eller liknande? Hur ska vi göra för att lösa problemet/ någon som upplevt något liknande?

Tack i förväg för svar.
#1388692
Om man drar isär innerknutarna för mycket så ramlar kulorna ut ur spåren.. Har de väl trillat ut så de ligger lösa i damasken så hoppar de inte in av sig själv igen :-)
Såhär fixar man det

Problemet drabbar bara innerknutar av typen "kulor i spår". "Tripod"-modellen kan man dra isär och skjuta ihop hur man vill
#1388723
Något annat än just isärramlad inre knut kan det inte vara efter nämnda åtgärder vad jag kan komma på. Det är oerhört lätt gjort, i synnerhet om man inte vet om att det kan ske.

Lösningen är just så tråkig som ErikÅ's youtube-länk visar.
Sätter men ihop drivknuten fel, blir den stum.
Den ska gå att vrida riktigt lätt.

Jag försökte boka tid hos Bilia igå[…]

Felkoden är den jag skrev i trådens rub[…]

Kolla att luftförvärmningsspjället […]

Carplay Trådlös adapter

@HeavyMetal , Tackar ska kollas in :)