andersuw skrev:jjoel skrev:Funkar inte heller när jag ställer vredet på endast positionsljus.
Gäller det både med motorn av och med motorn på? Får du något meddelande i displayen om att ljuset inte funkar? Och hur mycket ström drar de LED du satt dit?
Vad som förändras när motorn går är att spänningen stiger lite grann (från ca 12 till ca 14 V). Om positionsljusen fram övervakas av bilens datorsystem (vilket jag är osäker på; de där bak är definitivt övervakade) skulle det kunna vara något med de uppmätta värdena för strömförbrukning som ändras så att bilen godtar värdet när motorn är av men inte godtar dem när motorn är igång.
Dom funkar utmärkt när bilen är avstängd, provade att byta tillbaka till dom gamla lamporna idag men de blev ingen skillnad. Sidomarkering i lyktorna lyser inte heller. När jag trycker på den gula knappen på dosan tänds positionsljusen fram, under speglarna och bak precis som vanligt. Dock lyser inte sidomarkeringen.
Om jag ställer vredet på enbart position så lyser dom också när bilen är igång, vrider jag sedan över till halvljus så slocknar dom efter ca 3sec.
Efter de så går dom inte igång på den gula knappen heller, har fått låsa bilen och vänta en stund sen tänds dom igen om man trycker på dosan..
Allting fungerade innan jag bytte lamporna och när jag skiftade tillbaka så blev de ingen skillnad.