Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av LimpTheGimp
#761431
Som rubriken lyder, nu skall oken bak bytas på min S40 -97.
Oken köps på Feltema då priserna här är hälften mot övriga ställen.
Oken jag tänkte köpa är dessa:
http://biltema.se/sv/Bil---MC/Bilreserv ... HB-665023/
http://biltema.se/sv/Bil---MC/Bilreserv ... VB-665022/

Efter snabbt ha studeras Haynes så säger den att styrsprintsbultar skall bytas vid montering.
Har lusläst på biltemas sida och inte hittat något. Mekonomen har någon reparationssats där dessa pinnar följer med. Då tänker jag på denna produkt: http://mekonomen.se/bil/reservdelar/bro ... 71a23214sv

Är detta rätt bultar? Eller är det de som finns i denna sats från autoexperten?
http://www.autokatalogen.se/afw/hisinge ... dNo=286408

"Reparationssats" känns ju lite overkill för några bultar, men jag har inte hittat dessa löst någon stans?

Men, istället för att langa upp en massa frågor så kanske någon här på detta eminenta forum vet vad jag bör införskaffa mer än nya bromsok och bromsolja, som jag tänkte byta när jag ändå är i farten?

Tack på förhand!
av Customss1
#761444
Styrpinnarna och bultarna behöver egentligen bara bytas om de är i dåligt skick (d.v.s. rostiga/trasiga). Glöm inte att smörja in styrpinnarna och kolven i silikonfett... annars kärvar bromsarna ordentligt.

Och om inte jag missminner mig, så måste du dra ut kolven från det gamla oket och sätta den på det nya? Inte helt säker om detta gäller för dig, men specialverktyg behövs då.
av LimpTheGimp
#761452
Tack för bra svar!

Besiktigade idag, har haft strulande handbromsar och har försökt lea upp skiten med tång, hammare och 5-56 men det funkade bara ett par dagar, så därför planerar jag att byta oken.

Bromsrören såg faktiskt helt okej ut.

Däremot så såg jag nu att det ju fanns två olika bromssystem, "Lucas" och "GIR". Vad är skillnaderna på dessa och hur vet jag vilka jag skall ha? Lucas verkar ju ha returfjädrar enligt bilderna på biltema, vilket jag vet att mina (idiotiskt nog) saknar.
av LimpTheGimp
#761992
Blir nog till att smacka dit nya rör bak också när jag ändå är igång och härjar. Nya slangar blir det också. Men, det där med rören, hur långt behöver jag? Jag byter då röret som sitter innan slangen. (På båda sidor). Är detta skarvat på något käckt ställe eller hur lång bort sträcker det sig? Planen är väl att köra på egna rör, någon som ver vilka nippeldimensioner jag skall köra, och räcker det med fem meter rör för båda bak?

..Funderar om det kan vara någon diod i ge[…]

Generator laddar ej batteriet

Byt lampan i instrumenthuset så löser d[…]

Tycker att ljudsystemet i min bil låter rikt[…]

Mät på batteriet samtidigt som du f&oum[…]