Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#426774
Hej kompisar. Har lite problem med bilen.


Har som sagt en Volvo v40 t4 -00. Haft den i drygt en vecka. Inte haft problem med den, tills nu.

Fick bensinstopp fastän tankmätaren visade på 20liter kvar, och färddatorn sa att jag skulle kunna köra 15mil till, men visade sig efter jag fått stopp att tanken var tom (fick i 60liter som den rymmer). Då blev jag fundersam och misstänksam över bilen.

Senare så när jag låg och körde på motorvägen i 110km/h så börja den rycka lite kan man säga. Men sen ibland rätt som det är går den bra igen, men ryckningarna återkommer. Bränslepumpen låter som fan ibland och jobbar mer än vanligt tror jag, det luktade bränt igår efter jag fick soppatorsk och tror det är bränslepumpen som lukta.

Idag när jag hade bilen på tomgång (för att låta turbon svalna) så gick den fint på tomgång först, men sen började den gå orent och ville mer eller mindre självdö, och när jag gasade lite så svarade den dåligt som bara den på gasen, om det ens hände något när jag gasade så var det knappt märkbart.

Kan lägga till att bilen är lite svår att starta med, måste mala lite på startmotorn, ibland inte alltid. Dessutom visar färddatorn att bilen drar 2.5liter/milen och det har den aldrig gjort förut och det lär bilen omöjligt dra?! Den visar det ibland, på random typ. Oavsett hastighet.

Vad kan detta vara? vet inga felkoder ännu. Bränslepump, stift, tändkablar och/eller lambdan?
:-(O) Bild
#426788
Ja våra bränslemätare kan visa helt galet ibland, men jag är nog mest inne på att pumpen är dålig efter din beskrivning, så om den dessutom låter faen, ja ?:-/ Byt ut den :-)-) Går den sen inte bra, ja då kan det vara en tändspole eller en massa andra fel, men jag tror i första hand på pumpfaen, så börja där.

Och lycka till :-)-)

Sen vet du ju att vi är alla här för att hjälpa just dej. Så du kan känna dej trygg, felet kommer att få en lösning och mest troligt från ett tips från någon av oss andra Volvotokar som hänger här.

Om det finns någon Volvoexpertis i Sverige så finns den här. Så du kan känna dej lugn, vi kommer att hjälpa dej att lösa ditt problem.
#426790
Först och främst får jag tacka för ditt svar, och ytterligare tack för dom varma orden du skrev också.

Jag har kollat runt lite och finns tydligen 2bränslepumpar? En el och en insprutningspump?! Eller är jag helt ute och cyklar?

T.ex när jag ligger i 160km/h och ger gas så får jag inte nån effekt, dvs den accelerarar inte något märkvärdigt.
#428019
Har varit och köpt nya tändstift (ifrån volvo) och nya tändkablar. Skall byta detta imorgon. Hjälper det ej så byter jag pumpen samt filter.

Tänkte på en sak, det skulle väl kunna vara tändspolarna? Lambdan? Och/eller luftmassemätaren?

Som lmm kan jag ju dra ut när bilen står på tomgång och om bilen går sämre är den hel, right?

Men lambdan, kan jag rycka den och se om den är hel eller ej?

1 felkod kommer upp! Inget mer. Det har testats s&[…]

Handbromsen tar bra men man behöver dra spake[…]

Hur och varför vill du dela. Internet fr&arin[…]

Kolla reläet för bränslepumpen, l&o[…]