Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av sheridan
#364010
har en v40 -97a som tempen ökar upp till 100 grader vid tomgång, fläkten verkar inte gå igång heller, vad tror ni det är ? nån som har liknande problem??
av Kojje
#364028
Fläkten skall gå igång runt 95 grader så det låter ju som den är problemet om det bara uppstår när du står still börja med att testa fläkten leta upp ett kontaktstycke från den och koppla ström direkt så får du reda på om fläktmotorn gett upp annars får man fortsätta med tempgivare mm.
av sheridan
#364240
har nu testat att ansluta den direkt till batteriet och det är inget fel på själva fläkten, inte heller relä så man börja ana att det är något med kablarna, nån som vet hur man smidigast kollar om det är dom det är fel på?
Användarvisningsbild
av CarMan
#364255
kola om fläckten startar innen bilen kockar. fläckten ska starta väldigt nära 100 grader (de siffror du ser i displayen kanke inte stämmer till 100%)
av sheridan
#364415
har även testat att mäta kablarna nu och det verkar itne vara något problem med dom. ska testa att köra varm den och mäta igen sedan, någon som vet vart tempmätaren sitter?
Användarvisningsbild
av MartinS
#365152
Fläkten skall starta vid 102 grader så det kanske inte är något galet?

Mvh
Martin
Generator laddar ej batteriet

Byt lampan i instrumenthuset så löser d[…]

Mät på batteriet samtidigt som du f&oum[…]

Polestar 5

Ser riktigt bra ut, sen är frågan om &q[…]

Du kan behöva nollställa dator minnet i […]