Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Alx
#1150656
Hallå

Värmen har börjat komma väldigt långsamt i min S40 1.9d. Igår bytte jag termostat men den är fortfarande seg på att bli varm. Man märker det speciellt i kupen då den väntar över 10 minuter med att börja blåsa varmluft. Tempgivaren till motorn stannar ca två sträck under normaltemp för att efter några mil sega sig upp till mitten på skalan. Under denna tid vill inte automatkliman blåsa varmluft utan det gör den när mätaren nått normaltemp. Detta har pågått nu i en vecka ungefär.

Jag har för mig att jag läst någonstans att bilar med dieselmotorn ska ha en elektrisk värmare som hjälper till att blåsa varmluft innan kylvätskan nåt drifttemp. Någon som vet om det stämmer?

Mvh Alex

EDIT

Verkar som att det har varit lite luft i systemet. När jag bytte termostat rann det ur kanske en dl och när jag sen fyllde på fick jag i över en liter trots att det var samma nivå i kärlet. Nu fungerar det bättre.
Byta sytartmotor V90 T4 2019

Kolla jordkabel mellan motorblock och chassi/batte[…]

Perfekt! Dock endast om systemreläet inte &au[…]

Stort tack för förklaringarna. Detta kom[…]

Längd kamrem

Det skiljer några kuggar på remmen om […]