Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Vojje
#686467
Ravi skrev:Bra jobbat :)
Japp! Mycket kött :lol:
Användarvisningsbild
av Ravi
#686676
Vojje skrev:
Ravi skrev:Bra jobbat :)
Japp! Mycket kött :lol:
Ha ha ja vad ska man säga ha ha :)
av julisgranis
#693864
Får ta på mig foliehatten nu :oops: Fick min felkodsläsare i veckan så jag kunde släcka motorlampan som varit lysande sen den hoppa ur katten. Iallafall den släcktes och allt var frid och fröjd, dock så börjar den lysa igen när bilen blivit varm och då får jag felkod att heat circuit något på den jag bytt felar. Släcker igen dock kommer den tillbaka efter ett tag igen med samma fel. Fast värdena är hur bra som helst och bilen går jättebra. Har läst att det kan ha göra med att volvo är känsliga för vilket motstånd värmeslingan har och även o mdet funkar till 100% larmar den. BLir att byta i sura äpplet och köpa en NTK a4f som satt på innan.

Summasumarum: Hade föredragit att köpt en sådan direkt!=)

Går det att lösa på annat sätt? funderar på om det går löda dit en resistor eller nåt sånt så motståndet blir samma som NTK har=)
Användarvisningsbild
av Ravi
#694511
Hmm ja du antigen har du fel i värme kretsen till lamda eller så är det fel sond ! Köp en beg med samma denso eller Bosch nummer ! Som jag sa innan
av julisgranis
#783093
En lite sen update här =). Jag fick lite tid över i somras och grävde djupare i detta, det visade sig att den sond biltema säljer är en universalsond från FAE av bra kvalitet. Dock säljer FAE mängder med olika universalsonder, skillnaden är moståndet i förvärmningskretsen. Den jag fick hade inpräntat ett FAE art. nr 77013 men den bilmodellen jag har skulle ha FAE art nr 77014.

Skillnaden är att 77013 har 4,6 ohm och 77014 har 5,6 ohm i kretsen. Jag åkte till elfa och köpte ett effektmotstånd på 1 ohm och 11W, lödde fast det och nu fungerar det galant! =)

Edit: Kan ge er andra en hjälp på traven hur man skall gå tillväga om man inte har lust att investera i en sond för 2500 på volvo. Köp den på biltema (bra märke och reglerar perfekt). Kolla vad som står instansat på sonden, finns på sexkanten. gå sedan in här http://www.niparts.com/Fac/44F72B/FAE/77013.html där ser du vad för motstånd den du köpte har.
Självklart kan du även använda en multimeter och mäta på den gamla och den nya också.

Gå sedan in här: http://fae.es/catalogos/COX3_-_Aplicaci ... iculos.pdf

Så letar du upp din modell och art nr. på universalsond din bil skall ha. Sedan går du in på den första länken och slår in det FAE art nr. där så ser du vad den sonden har för motstånd.

Sedan är det bara att beställa ett motstånd från elfa och löda på på + förvärmningskabeln. Löd gärna resten av kablarna också, vet att det finns någon vandringsmyt att sonder tar ref. syre från kabeln.
Det finns säkert någon gammal sond som gör det, men 99% av alla sonder tar ref. syre från kroppen. Aldrig stött på någon sond som har en kabel för att ta in ref. syre. Dessa titaniumsonder använder inte ens ref. syre så det är optimalt att använda lödning och vulktejp/ krympslang på lödningarna.

Jag använde ett keramiskt effektmotstånd på 11W vilket är overkill, 7W räcker bra även 5W lär räcka. Slutligen skickar jag med några länkar på exempel på motståndstyper som är bra att löda på. Hur många ohm motståndet skall vara på får ni själva leta fram med hjälp av det jag skrivit innan.

https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=20124

https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=20109

Edit2: Såg precis att man kan se motståndet i katalogen från FAE som jag länkade till innan. Så den första länken behövs inte användas.
Senast redigerad av 2 julisgranis, redigerad totalt 0 gång.
D4 vs T4

Jag har en v70 d4 2013 som jag är nöjd m[…]

Har haft volvon sen 2014 , hade gått 10000mi[…]

Volvo 760 elhissar

Hej, har en Volvo 760 1988 som elhissarna bak inte[…]

Den källa jag hittade påstod att &aum[…]