Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av jocke19
#925554
Har en v40 som gillar starta sitt larm. Nu har den stått ett tag och fått slut ström. provade ladda upp batteriet och då går larmet direkt den får lite ström, får inte av larmet utan att plocka bort laddaren heller.
Då detta är en andrabil vi har som knappt har något värde så undrar jag om det går koppla bort larmet? Provat plocka säkringen men larmet går lik förbaskat.
/joakim
Användarvisningsbild
av vetten
#925637
Den här frågan har varit uppe här förr och jag tror den är ganska känslig tror inte att man vill lära ut detta då det kan vara en viss risk då det finns kriminella som också vill lära sej detta.
Det bästa tips jag kan ge är att ta kontakt med en firma som sysslar med larm och be dom om hjälp.
av jocke19
#926105
Har tagit bort volvo guard boxen nu så larmet ej fungerar. Dock funkar ej centrallåset efter det. Någon som har tips på hur man får igång det utan volvo guard boxen?
Kan säkringen till larmet ha med det att göra?
Går inte öppna någon dörr varken in eller utifrån förutom förardörren

Hej igen! Har du varit under bilen och inspekterat[…]

Hej, jag använder en autel någon bä[…]

Larmsystem

V60 cc awd 2,4 -16. När jag startar bilen s&a[…]

Service Peugeot 107 2007

Har börjat skruva isär Peugeoten lossat […]