Har en V40 -97, Under senaste året händer det då och då att bilen inte kan startas på grund av att batteriet blivit alltför urladdat. Kan gå 4-5 veckor mellan gångerna. Ok igen då batteriet laddats upp. Jag har kollat om det sker någon urladdning då bilen står still och mätte faktiskt upp 20 mA då inget reglage var påslaget.Borde väl vara 0? 20 mA blir dock bara 1 Ah/vecka och det låter ju inte så mycket, men är kanske tillräckligt för att skapa problemet. Tips om var jag skall felsöka? Bilen körs ofta bar 1-2 mil mellan starterna, men det har tidigare inte varit något problem.
/. Folke
jo man tycker att det skall vara noll , men så är det inte , det finns "aktivetet" i bilen även om allt verkar avslaget ev larm mm
Jag tror att du har ett dåligt batteri ,men med dom körcyklerna du har så måste du nog räkna med att stödladda batteriet
Batteriet borde vara bra, ca 2 år och är inget "Biltema-batteri". Sen räknade jag ju som en kråka, en vecka är ju ung 175 tim så urladdningen blir 3,5 Ah/vecka. Blir ju en del på 4-5 veckor, men något måste väl ändå ha hänt eftersom problemet inte funnits tidigare!
Vet inte hur hemma du är på en multimeter. Jag får anta att du kan mäta med summe, V och mAh.
1) Om batteriet laddas
Mät batteriet när bilen har stått över natten och sen mät igen när bilen startar. Står 13,97V, 14V då när bilen står på tomgång =). Så laddas den.
Sen tycker jag att man ska mäta att det ger saft till batteriet, dvs Ampere (20A säkring). Latemanssättet är väl att mäta på jordkabeln på två olika ställen. Annars koppla ur jord och sätt en multimeter i mellan, återigen 20A säkring minimum i Max 3 min (annars bränner du multimetern). Tror min bil gav 16-17 amp på tomgång.
2) Om något skit drar ström (kan vara ett relä eller annat elektroniskt som har ballat ur).
Dra fram multimetern och mät på alla säkringar och se om något drar ström. Då pratar vi om Ah inte mAh. Testa genom att bara öppna dörren (lamporna tänfs) och se skillnaden på "interier light" säkring. Den drar 0 till 3-4 Ah när man öppnar dörren.
Jag vet att elektronik drar några mAh... en del säker >50mAh, en del säger <100mAh. Spelar roll... Står det över >1Ah... då är det något kaiko...
KORR: Vet inte om S40 har ett strömspararläge. Tänk på det när du låser upp bilen och ska mäta, då kan amp styrkan gå upp pga elektroniken vaknar. Jag tror att <50mAh gäller vid viloläge... not sure. S40 kankse inte är så intelligent.
3) Gammalt batteri.
Bilen vägrade starta över natten, ibland ville den bara larma, ibland kunde jag inte låsa upp dörrarna, ibland fungerade centrallåset men inte kunde starta... jätteskumma fel. Fick nog och köpte ett Batteri från Mekonomen. Körde på det gamla tills jag fick stopp, bytte och allt gick frid och fröjd.
Tills nu, har ett annat skumt fel... vet inte vad det är för något. Ska öppna en tråd om det.
Korta lösningen:
Tycker att du ska koppla ifrån batteriet när du är borta 3-4 veckor och sen koppla in den när du ska köra. alt underhållsladda batteriet (har du garage). Så bara till att larma av innan dess annars lär den tjuta så fort du kopplar ifrån batteriet :twisted: