Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av John1
#667948
Har ett brummande ljud från höger fram. Antar att det kommer från hjulet och brummandet är dovt och konstant. Skiva och bromsklossar är helt ok och hjulet roterar fritt. Hur kan jag konstatera om det kan vara hjullagret?
av defacto
#668013
John1 skrev:Har ett brummande ljud från höger fram. Antar att det kommer från hjulet och brummandet är dovt och konstant. Skiva och bromsklossar är helt ok och hjulet roterar fritt. Hur kan jag konstatera om det kan vara hjullagret?


hissa upp bilen och kolla om lagret ser bra ut?
Användarvisningsbild
av gnestakalle
#668190
Hissa upp bilenoch fatta tag i hjulet med ena handen undertill och andra handen på ovansidan och rucka sedan på däcket. Ett annat sätt är att lägga en hand helt lätt på fjädringen och snurra på hjulet, om lagret är dåligt så kan man känna vibrationer. Använd bägge metodrna.

Mvh GK

Kan vi inte stänga den här tråden […]

Olja hjulhuset v70 D3 2012

Svart olja? Läcker det från vakuumpumpe[…]

Det är ett hyfsat stort utrymme under golvet […]

Oväsen från 740

Det är väl inte helt omöjligt att […]