Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av andreasf86
#587584
Hej! Har köpt en v40 för c:a 2veckor sedan. Och nu börjar alla problem komma. Nu har även mina halvljus strålkastare samt 3 av 4 sidoljus slocknat och även ena av reg plåts lampan slocknat. har 4st h7 lampor i mina ljus. Kollat alla säkringar och dessa är hela. Får hjälp av min kompis i veckan som är elektriker, men han har inte hållt på så mycket med bilel. Är det någon som har några bra tips på hur vi ska mäta oss fram för att tex veta om det föreligger ett jordfel eller dylikt. Har även bytt vreder till ljusomkopplaren inne i bilen, men hjälpte inte. Tacksam för alla tips jag kan få
Användarvisningsbild
av Camel
#587643
Du skriver att du har kollat säkringar men har du kollat glödlamporna? Samtidigt skriver du att ena skyltlyktan är ur funktion. Båda skyltlyktorna går på samma ledning och säkring så minst en glödlampa måste vara trasig eller möjligen lamphållaren/ledningen/jordning till den ena skyltlyktan. Du bör kolla alla lamphållare och glödlampor först innan du går vidare.

När det gäller sidoljusen matas de från samma relä i CEM, så fungerar minst ett av dem så är den biten ok. Men de har olika ledningar fram till lyktorna. Har ni mätt om det finns spänning till lamporna? Kolla jordningar. Både sidoljusen fram och strålkastarna är jordade i samma punkter. Insida främre hörn i motorrummet på hö och vä sidor. Om din kompis är elektriker så fixar han att kolla detta ganska enkelt.

Angående ditt halvljusfel har du tagit upp det i denna tråd:
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 20#p585910
Hur går det? Du skrev något om extrakopplingar. Betyder det att någon pulat med elen i bilen?
#587673
Ja lamporna är hela i halvljusen och regplåts belysningen. har inte hunnit kollat i sidobelysningen ännu. kan ju vara så att bara lamporna är trasiga där, men kom så många på en gång. okej skall kolla jord punkter på detta. skall mäta upp all el idag är tanken har inte hunnit kolla på halvljusen förutom att lamporna är hela. Det fanns en extra knapp som styrde extraljuset som är installerad. Vi funderar på att eventuellt dra helt nya matningar fram till halvljusen om vi inte hittar på felet.
#589777
Nu Har jag funnit felen :) Halvljusen var det reläet i cem boxen som var trasig. Hela reläet hade svällt :P sedan skyltbelysningen så är det lamphållarna till backljusen i backluckan som var sönder rostade. Så det blir att posta cem boxen i morgon och få den fixad.

Skulle hjälpa syrran igår att byta brom[…]

V60 sliter däck bak

https://vparts.se/se/powerflex-polyuretan-bararmsb[…]

Det är inte nedtill, under fönstren/rygg[…]

Cigg-uttag maxström?

Hur fungerar det generellt när en laddare kla[…]