Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#26494
Lamporna som lyser upp reglagen för värme och venilation har pajjat på min bil och nu tänkte jag byta dom. Men hur. Jag har hört att man måste plocka bort den övre delen på instrumentbrädan. Jag har hittat några fästen i ovankanten i handsfacket och i sidorna när man öppnar dörrarna och ett par ovanför hastighetsmätaren. Men det verkar inte vara några vanliga skruvar eller insex. Det ser ut som om att det är nitar, men det kan ju inte vara möjligt.
Är det någon som har en lösning på hur man får bort instrumentbrädan, och är detta rätt sätt att komma åt och byta dessa lampor?
av Henrik_82
#26501
Hej. Jag har bytt dessa lampor. Inget svårt alls. Om jag ska kunna ge dig vägledning så vill jag veta vad du har för klimatanläggning. ECC, AC, eller ingen.
/Henrik
av Conta
#26633
Det är ECC. Orignalstereon är bortvald så det sitter en JVC stereo där i stället, om det nu spelar någon roll.
av Henrik_82
#26705
ok. om du tittar på "ac" knappen under ratten där du väljer temp. så är det 3st hål till höger om knappen. likadant är till vänster om återcirkulationsknappen under fläkt vredet.
Inne i dom hålen sitter det en liten spärr som håller fast ecc-panelen. du kan ta en liten mejsel och peta med. När den har lossnat i nederkant så är det bara att dra panelen rakt ut. då kommer du att se ett antal skruvar. lossa på dom som håller fast panelen där radion sitter. Sitter även en skruv under askkoppen. då kommer hela den panelen att lossna. Har du möjlighet. ta bort radion först så går det bättre.
Lossa alla kablar som sitter i ev,färdatorn.
Sen ger du dig på skruvarna som sitter på ecc enheten. du får nog lirka lite för att få ut den. lossa kablarna som sitter bakom den. När du titta på baksidan av enheten så kommer du att se 3 st lampor. får lossa dom med en liten skruvmejsel. Det är speciallampor och måste beställas på volvo. Säljs i trepack 89kronor tror jag det var.
Hoppas du förstår min beskrivning. är lite dålig på sånt. Återkom om det blir problem.
/Henrik
Användarvisningsbild
av Mr H
#27269
Har just skruvat ihop panelen efter ett sådant lampbyte.

Beskrivningen ovan på hur du lossar panelerna runt värmereglagen stämmer bra. Skruven som håller "radiopanelen" i underkant sitter fullt synlig när du tar ut radion och ev. extrafack som fyller ut orginalhålet. Den sitter alltså inte under askkoppen utan ovanför, i alla fall på min 2,0T -00. Det sitter tre skruvar där och det är den i mitten som håller "radiopanelen". Dom andra två är till askkoppen.
När du lossat dom fyra skruvarna som håller ECC-enheten så trycker du den lite inåt så att styrstiften kommer ur sina hål och sedan vinklar du den nedåt. På baksidan sitter ett grönt kontaktstycke. Stick in ett finger och kläm in spärren som sitter på undersidan kontakten. Lite knepigt att få loss men brukar funka ganska bra om du först trycker kontakten lite inåt samtidigt som du klämmer in spärren (sitter mitt på kontakten). Håll koll på slangen som sitter ansluten bak på reglage-enheten så att du inte skadar den. Du behöver INTE lossa den för att byta lamporna.

Dom tre lamporna bakom reglagen finns tydligen i minst två olika utföranden. I min bil sitter lamporna i vita, ganska långa socklar. Köpte nya lampor på Volvo, kostnad 196:- för tre stycken med personalrabatt, och fick lampor monterade i kortare svarta socklar. Dom passar inte!! Gick inte ner i hålet bak på reglage-enheten..

Lämnade tillbaka dom "svarta" lamporna och åkte till ELFA och köpte nya glödlampor, utan sockel alltså, och lirkade försiktigt ut dom gamla lamporna och monterade dom nya från ELFA. ELFA-lamporna kostade 21:- för alla tre. Artikelnummer på lamporna hos ELFA är 33-657-80.

Att byta ut lamporna i den vita sockeln var inte svårt och blev betydligt billigare än att handla orginal på Volvo.
av Conta
#36901
Tackar för hjälpen. Tog ett tag innan jag fick tid att byta dessa lampor men nu är dom bytta. Det gick jättelätt tack vare de detaljerade beskrivingarna. Kan tillägga att jag köpte mina lampor orginal på vår lokala liljas affär och jag betalade 28:- /st.
Användarvisningsbild
av Mr H
#37331
Kul att det gick bra Conta!

Kan ju samtidigt konstatera att priserna på Volvos orginaldelar tydligen varierar minst sagt kraftigt.... Alldeles uppenbart lönar det sig att ringa runt lite och kolla priserna innan man åker iväg och handlar.
av Conta
#37332
Ja det kan nog variera en hel del. Det var ju annars väldigt lätt att plocka ut dioden om man bara ville byta ut den. Det hade ju blivit ännu billigare som sagt. Men jag ville få ihop panelen så fort som möjligt och jag fick inte tag i några lösa dioder här på orten så...

Hej, Jag köpte en 2014s Volvo v60 för un[…]

blev ju riktigt bra där! dom gläns[…]

Monterade till slut MOST blåtands modulen me[…]

Bra att det löste sig, dock jag är 99% s[…]