Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Daanel
#248090
Har haft problem med ett övertryck i vevhuset på min S40 2.0I. Skall det vara ett visst tryck i motorn eller kan man avlägsna packningen som sitter runt oljestickan så överloppstrycket åker ut den vägen? ?:-/

tacksam för komentarer..
av Daanel
#248154
uffe_hudik skrev:Tät vevhusventilation...
Jo, det är det troligen, men skall det vara ett tryck i vevhuset annars också? Skall väl nog så småningom ta och rengöra systement men de kräver tydligen en hel del jobb och tid.
av exon
#250793
Det ska inte vara något tryck att tala om i vevhuset. Har man det är det oftast vevhusventilationen som är igensatt. På din motor kan det vara oljefällan som sitter under insuget som är igensatt eller nån annanstans. Kommer inte ihåg om det sitter flamfilter på den motorn, men det blir ofta igensatt på andra bilar. Visst kan du lätta lite på oljestickan men då släpper du ut giftiga gaser i luften, det brukar kunna lukta ända in i kupén, plus att du får oljedimma i motorrummet (=hög förbrukning).
Så det är nog bara att gå igenom vevhus vetilationen tyvärr..! :cry:

Jag är lite trött nu Så du få[…]

Jag har en Volvo S60 från 2003, som i dagsl&[…]

V60 sliter däck bak

Min har rullat 23000 mil nu så de kan ju va […]

AC & kylfläkt

Det har jag inte ens reflekterat över, tä[…]