Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#666658
Tja jag har ett problem med min s70a bilen tappar all ström och så startar jag den med hjälp av starthjälp så startar den direkt sedan körde jag med den i 30 min och stängde av.. försöker starta den 3 sekunder efter och den är död igen motorn går inte ens runt.. sedan idag bytade jag til ett annat batteri. Det sa Klick sen gick det inte ens runt.. men såfort jag sätter till ett annat batteri så jag starthjälpar så går den igång direkt.

Någon som vet vad som felar ?? Är det startmotorn ? Generatorn eller helt enkelt för lite ström i batterierna ?
#666667
Kolla om generatorn laddar: starta motorn och mät på batteriet så ska det ligga runt 13.5V beroende på belastning, max bör vara strax över 14V vid lite varv.
Annars kan man misstänka att startmotorn kärvar och drar för mycket ström eller dåliga batterier.
Och som sagt kolla även alla större kablar som går mellan startmotor, generator, batteri och jordpunkter.
#666668
Lucif3r skrev:För lite kräm i båda batterierna kanske. Har du ingen laddare?
Eller kan du inte låna ett hyffsat uppladdat batteri ifrån någon bekants bil? Bara för att felsöka med menar jag.

Jodå håller på att ladda upp båda just nu :P
#666669
kebabpizza skrev:Kolla om generatorn laddar: starta motorn och mät på batteriet så ska det ligga runt 13.5V beroende på belastning, max bör vara strax över 14V vid lite varv.
Annars kan man misstänka att startmotorn kärvar och drar för mycket ström eller dåliga batterier.
Och som sagt kolla även alla större kablar som går mellan startmotor, generator, batteri och jordpunkter.

Ska checka dessa saker tack =)

Någon som vet vart denna stora gummiring ska[…]

Kamremsras

Ok, så frågan blir då om man ska[…]

Råd vid punktering

Snyggt Lennart! Hoppas jag kan bistå min ege[…]

Någon tidigare ägare som programmerat b[…]