Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av jg
#36892
Hej jag har en V70 GLT 98 AUT.
Har tittat igenom många frågor och svar på forumet.
Jag har problem med att moton går ryckit och ibland dör.

Har bytt tändstift,rotor, fördelarlock, tändkablar, luftfilter.
Tänker göra ren vevhusvent. Lite smuts där det skulle ha sutit ett flamfilter, fanns inget. Moste skaffa insugnings packning först.
Landbalampan lös så jag tog bort bateriet 1½ tim. lampan slockna problem kvar. Höga avgas värden bå senaste besiktning -05 Sall besiktia v- efter påsk
av Fisring
#45799
Hejsan!
Jag postade ett liknande precis, tänkte mest kolla om du fått rätt på skiten att den bara dör ?

Verkar som jag har samma problem, läs gärna mitt inlägg ligger under,
"Motorn bara dör (850 GLT -92"

mvh anders
Användarvisningsbild
av g00ey
#45854
Det kanske är Hallsensorn/kamaxelgivaren som missar ibland, eller luftmassemätaren om du har en sådan. Även bränslepumpen styrs av hallgivarens impulser. Felkoderna borde ge information.
av Fisring
#45880
Jag har bytt soppa pump på min och även tomgångs motorn, men samma fel återstår, ska byta tändstfit o lite sånt smått tjafs, innan ja går på de störra dyrare sakerna.
Användarvisningsbild
av g00ey
#45971
Fisring: Jag rekommenderar att försöka se om du får fram någon felkod. Följande tråd ger bra information om hur man gör:

http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic.php?t=2941

Alternativt, kolla avsnitt 4A-9 i Haynesmanualen för 850. Diagnostikenheten sitter precis intill där man fyller på spolarvätska.

Jag vet inte riktigt hur man gör med en V70, det sitter väl ett OBD uttag på dessa misstänker jag. OBD diagnostik verktyg kan man bygga själv för en billig penning om man är lite händig. Det finns gotrt om gratis programvara som man kan koppla in sin dator mot bilen via detta uttag.
Exempel på gratis programvara:
http://www.obd-diag.de (download -> OBD-DIAG - Software english Version 1.0)

Ser ut så här:
Bild

En annan bra länk:
http://www.obd-2.com

Ett mycket intressant sida om hur man själv bygger en Blåtandsbaserad (trådlös) OBDadapter finns på följande sida:

http://www.blueobd.com/

En annan sida med byggbeskrivning:
http://www.tuning.it/elm327.php?l=e

OBD = OnBoard Diagnostics
av Fisring
#46016
Tack för många bra tips, ska kolla de!
Ha en bra helg!
av Meken
#46248
Eftersom lamdalampan lös, kanske det rent av är fel på lamndasonden?
Användarvisningsbild
av g00ey
#47041
Inte nödvändigtvis. Att lambdalampan lyser tyder på att styrenheten tycker lambdaregleringen är onormal, nånting som kan uppstå som en följd av något annat fel i systemet. I min tråd när jag hade startproblem tipsade en kille mig att det kan tjuvläcka luft förbi luftmassemätaren i insuget. Det var visserligen inte det som var fel i mitt fall men i hans fall tändes lambadalampan eftersom bränsleblandningen var för mager. Han beskrev bra hur han kom runt sitt problem.
Start stopp

Ja,det gör den..

Förstår dig. Helt outstanding bil, den […]

Ger fel i expansionsventil eller reglerventil n&ar[…]

Hej, mina säkerhetsinställningar till&ar[…]