Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av jilldris
#397727
Någon som testat att läsa ut livedata med VOL-FCR? . Skulle vara intressant att se några skärmdumpar hur interfacet ser ut och vad det är man kan läsa ut, speciellt från en V70 med motronic 4.4. Hittar ingen bra info på tillverkarens hemsida.
av speeedo
#398126
Är för dum för att lägga upp bilder. Kan maila ett word dokument med lite klipp från programet. Har det själv och tänkt att använda det för strulande abs men har inte fått tummen ur. Det är visserligen bara demo versionen jag har men ville testa om det ens fungerar. Pm din mail så kan jag skicka över filen.
av jilldris
#398269
Jag var nog lite otydligt. Med Livedata menar jag möjligheten att läsa ut sensorvärden som tex varvtal, temp osv. Denna funktion finns inte i version 1.3.6 som jag har utan bara i senare version. Därför det hade varit intressant att se lite mer vilka möjligheter det ger då en senare version av programvaran är ganska dyr att köpa.
Men tack ändå för erbjudandet om hjälp speedo.
Renovering framvagn Volvo 240

Var ut och körde ca 5 mil, men det är no[…]

Finns väl på skroten och nya på v[…]

Hade jag haft ditt körmönster och ä[…]

Spolning av automatlåda

Aja men den kan väl lika gärna rasa f&[…]