Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#371490
När jag startar bilen en V70 turbo-99 så tänds ABS-lampan och sedan så morrar absenheten då och då.
När jag sedan kör iväg så får jag en felaktig (för låg ) hastighetsangivelse men efter en stund så tänds antispinnlampan och då så visas rätt hastighet i bland men inte alltid så tänds även den röda bromsvarningssystemlampan. :lol:
Har mätt upp givarna fram och de ger samma ohm så jag tror inte att det är fel på dessa ( de främre givarna är även hastighetsmätargivare) ODBII mätning anger code P1550 ( fel hastighet )

Misstänker att det är styrenheten till ABS som spökar. Tipps Någon? ??:-/
Senast redigerad av 1 oldtimersmc, redigerad totalt 0 gånger.
#372030
johnny52 skrev:Hej.
Ta isär kontakten till ABS styrenheten och smörj den med 556 eller liknande.
Det kan vara dålig kontakt där.
/Johnny
Tack för tippset!
Skall kolla det satt en kåpa över kontalten som jag inte vet hur jag skall få bort utan att sabba den iaf då manb står och grejar i full snöstorm :lol:
Men skall försöka att kolla ditt tipps så snart jag kan :D Vänligen Per
#372247
Jag har lyckats att lossa kontakten :) (ännu en variant på knöliga låsanordningar) och sprayat WD40 utan någon som hellst skillnad, i symtom och det såg väldigt fint ut i kontakten.Men TACK Jonny iaf för tippset!
Så det var dessvärre inte så enkelt, men jag lärde mig hur man lossar denna kluriga kontakt iaf :D
Kan vara bra att veta om jag blir tvingad att plocka fram lödkolven...
Och TACK Zäta för länken!
#372336
Jo jag såg allt den lille fulingen :D ( har både hyllsa o ringnyckel )

Blev det bra efter omlödning? och såg man tydligt att lödningarna var dåliga?
P
#372348
Jag hade felkod att H-Bakhjulssensor fattades, felkoden har jag glömt nu.
Och den kom ofta när jag kört bilen så att den var varm och stannade en stund tex handlat mat eller nåt sånt.
Förmodligen så blev det en värmechock för styrenheten från Turbon då.
När jag startade efter handlingen så var fekoden där direkt vid start (ABS lampan + Tracks lampan lyste)
Fick bilen kallna så släcktes lamporna vid nästa start och hastigheten överskred ca 30 kmt för att sedan tändas vid nästa stopp igen.

Jag följde den norka beskrivningen hur man löder om på kortet.

Det var inga problem att få isär styrenheten med lite försiktighet.
Mitt kort var fuktskyddat med en ganska tjock genomskinlig plastmassa som gick att lyfta av från kortet och jag såg inga direkta sprickor i lödningen förrän jag fick letat fram en lupp och då såg man dom ganska tydligt .

Jag borstade först kortet med T-Röd och en tandborste för att göra rent efter fuktskyddet där jag skulle löda

Jag lödde sedan om alla de lödningar som är till kontaktens pinnar och efter det så har inga felkoder kommit upp.

Man måste ha en lödkolv med mycket smal spets för det är gansk pilligt men om man har lite lödkunskaper och förstoringsglas så kan nog dom flesta fixa lödningen.
Jag tejpade fast 3 glasögon på varandra för att se tillräckligt bra och satt inne i köket under diskbänksbelysningen för ljusets skull.

:-DD :-DD :-DD
#372697
Tack Zäta för din utförliga beskrivning.
Har kollat runt lite på forumet och det som alla med "lödningsproblem" verkar ha gemensamt är att felen uppträder intermitent, tillskillnad mot i mitt fall där ABSlampan tänds omedelbart och sedan inte släcks och så efter ett tag så tänds TRACKslampan och varpå hastighetsmätaren åter visar rätt.
Om jag då snabbt slår av tändningen så släcks Traxen och mätaren går ner till 30-40 kmh fast jag kör 100 men så tänds åter Traxen och hast-mätaren visar rätt.

Har en skrivbordslampa med ett jätteförstorningsglas i mitten som gamla gubbar har när de läser tidningen :D så bra ljus och hygglig förstorning lär inte vara några problem :)
Kul ide med tre glasögon skulle vara roligt att köra din frus kommentarer när du satt som en märla under köksfläkten med trippelbrillor på, såg nog ganska maxat ut :wink:
//Per

Håller med, tycker designen ändå […]

Kolla om samma problem uppstår om du har k&[…]

Vad är Dem box för något? DEM:[…]

vevhusvent fylld med gul gröt..

Oil sludge (den gula majonäsen) kommer som et[…]