Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av line666
#353016
Hej,

Jag har en tid haft glapp i instrumentpanelbelysningen på min volvo 855 -95 som kommit och gått som den vill.
Senare tid har den varit helt släckt.
Jag läste att det eventuellt kunde vara dimmern som är ur funktion men jag undrar om det finns något relä som kan vara deffekt som påverkar denna bylysningen. Indikatiorlamporna funger eftersom kylvätskelampan lyser konstant så om någon har något tipps om den med vore jag tacksam.

Tacksam för lite hjälp!!!

MVH
Linus
Användarvisningsbild
av Folke89
#353052
Det kan faktiskt vara startkontakten. Testa att vrida/vicka lite, lite, lite på nyckeln (tändningslåset) när bilen är igång - om det då slocknar/tänds när du vrider/vickar försiktigt så är det med stor sannolikhet glapp i startkontakten.

Jag hade nämligen det problemet för inte så längesedan. Ibland när jag starta så lös instrumentbelysningen och ibland inte. Testad det jag skrev ovan och märkte då att det var glapp. Åkte in till Volvo och köpte en ny kontakt, rätt dyr sak 480kr, men det var de värt för det var lösningen på mitt problem :)

Att MG är kinesiskt har märkligt nog g&a[…]

Med B96 och en XC90 Recharge får jag inte dr[…]

Hade inne en Mercedes på jobbet bubbla och l[…]

Jag ställde frågan när jag kö[…]