Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av asol
#334607
Har v70 tdi -99 som har börjat ryka svart och gå ojämnt på högre hastighet och när motor får motstånd, har bytt luft och bränslefilter. Känns som bilen ibland är orkeslös och seg men så helt apropå som bara kommer den och blir normal.
Verka inte ta någon olja eller vatten.

Hjälp snälla någon var ska jag börja leta efter felet.
Användarvisningsbild
av CarMan
#334640
luftlekage, typ rasig intercooler.
trasig luftmase mätare
slarvat med den dynamiska inställningen som ska göras vid varje service
av nucce
#334871
asol skrev:Har v70 tdi -99 som har börjat ryka svart och gå ojämnt på högre hastighet och när motor får motstånd, har bytt luft och bränslefilter. Känns som bilen ibland är orkeslös och seg men så helt apropå som bara kommer den och blir normal.
Verka inte ta någon olja eller vatten.

Hjälp snälla någon var ska jag börja leta efter felet.
Inga lampor som lyser på instrumentpanelen? Om inte, testa att koppla bort LMM helt och kör på en stund och rapportera hur bilen är..

//nucce
av asol
#336623
Inga lampor lyser, tog bort kontakten till LMM bilen slutade ryka men hade ingen kraft mororlampa började lysa, tryckte in kontakten motor gick bättre men började ryka.
Lite olje söl vid turbon.
MartinS V60 D4 R-Design

Lurar på belägg fram vid detta byte[…]

Justera dimljus V90-18

Insex underifrån i ett hål,minns ej st[…]

V60 D3 tillverkad 2018 03.

Kan man med hjälp av motorns serienummer, art[…]

Polestar 5

1,8 miljoner med lite utrustning, som hittat! :-)