Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Severin
#326260
Det hela började med att jag fick ett PM av Grammse där han frågade mig om min kontrollampa för släpvagnsblinkers glimrar till när jag har slagit av us blink med knapp när jag blinkar och det gör den(Vi har kopplat till original dimljusknapp)
Jag har inte ens drag :shock:

När jag slår av på knappen så blinkar även dioden i knappen med och det värsta är att 5W tråden på motsatt sida glödblinkar , alltså blinkar jag med avslagen knapp till vänster så glödblinkar även höger

Så jag kopplade ur reläet helt men det va lika, så med helt bortkopplad ström till us blink så blinkar motsatt 5w tråd,hur är det ens möjligt när den inte får ström.
Tänker direkt jordfel men fattar inte vart felet kan vara
Och när us blink lyser och man blinkar så ser man om man kollar att 5w tråden slocknar när 21w tråden lyser och den tänds när 21w tråden slockar,just detta fenomen såg jag innan jag kopplade till knapp
Service Subaru XV

https://www.biltema.se/bil---mc/bilreservdelar/mot[…]

Vad har denna för funktion?

Pekar du på värmeskölden eller d[…]

"Limp home mode" ?

Risken finns att du har slut på Eolysmedel :[…]

De finns bara va ja sett viva performance, och d[…]