Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av JerkaIII
#12730
Hej! Jag har en 854 -95 som inte vill sarta när den blir varm.Man måste vänta 1 timme sen går den hur bra som helst. Felkoder? Jo jag har kollat men jag får inte fram några, det verkar vara blockerat på något vis.
Detta inträffar bara när man har kört mycket och gärna när det är varmt ute. Det sekundära luftinsprutningssystemet startar alltid vid dessa tillfällen. Tacksam för svar.
av *pettson*
#13509
JerkaIII skrev:Hej! Jag har en 854 -95 som inte vill sarta när den blir varm.Man måste vänta 1 timme sen går den hur bra som helst. Felkoder? Jo jag har kollat men jag får inte fram några, det verkar vara blockerat på något vis.
Detta inträffar bara när man har kört mycket och gärna när det är varmt ute. Det sekundära luftinsprutningssystemet startar alltid vid dessa tillfällen. Tacksam för svar.
Byt ut din vevaxelgivare som bråkar med dej..då startar den kall men inte varm... När bilen väl går så använder den ersättningsvärden när givaren lagt av.. Dock så går det inte att starta igen som du märkt..
:wink:
Ny katalysator till B234F

Besiktigade bilen med nya katalysatorn )den gamla[…]

V60 T3 -2011 Turbo laddar inte

Det är ”bara” fjädern och me[…]

ECM-644A

Har låst kamaxlarna bak, tolken för vev[…]

Originalvarianten spricker i plasten och går[…]